20 let nebyla v práci a přesto bere každý měsíc výplatu! Nyní rozhodla zaměstnavatele zažalovat!

Laurence Van Wassenhová je bývalá zaměstnankyně francouzské společnosti Orange, která po dobu 20 let pobírala pravidelnou výplatu, aniž by musela vykonávat jakoukoliv práci. Tento neobvyklý případ vyvolal ve Francii velkou pozornost. Nyní se Wassenhová rozhodla žalovat svého bývalého zaměstnavatele za údajnou diskriminaci a obtěžování.

Reklama

Začátek kariéry ve společnosti Orange

Laurence Van Wassenhová začala pracovat ve společnosti Orange (dříve France-Télécóm) v roce 1993 jako sekretářka personálního oddělení. Již od narození trpí hemiplegií, což znamená, že má polovinu těla ochrnutou a velmi omezenou pohyblivost. Během svého života se u ní také vyvinula epilepsie.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=113480103677253&set=pb.100050457920351.-2207520000&type=3

Přeřazení na novou pobočku a počátek problémů

V roce 2002 Wassenhová požádala o přeřazení na jinou pobočku společnosti. Její žádosti bylo vyhověno, ale tím se začaly její problémy prohlubovat. Byla umístěna do open space kanceláře, kde musela každý den po dobu 8 hodin pracovat na počítači. Toto prostředí pro ni bylo zcela nevhodné, protože mohlo způsobovat epileptické záchvaty.

Rozhodnutí zaměstnavatele

Závodní lékař po prohlídce usoudil, že tato pozice pro Wassenhovou opravdu není vhodná. Zaměstnavatel ji tedy ponechal v záloze, než bude moci situaci vyřešit. Zároveň jí však i nadále posílal pravidelnou výplatu, aniž by od ní vyžadoval jakoukoliv práci.

Reklama

Dlouhodobá izolace a deprese

Tato situace trvala po dobu 20 let. Wassenhová se popisuje jako „odpadlická sekretářka“, která dostává zaplaceno, aniž by něco dělala. Tato dlouhodobá izolace a nenaplněnost vedly u ženy k depresím, jak potvrdil i její právník David Nabet-Martin.

Shutterstock

Význam práce pro osoby se zdravotním postižením

Nabet-Martin zdůraznil, že práce pro někoho, kdo je zdravotně postižený, znamená místo ve společnosti a uznání. Tvoří se tím také důležité sociální vazby. Absence této příležitosti tak pro Wassenhovou představovala velkou zátěž.

Plánovaný návrat do práce

Společnost Orange uvedla, že na „osobní sociální situaci“ Wassenhové byly brány ohledy a byl plánován její návrat do práce. Tento plán však nebyl realizován kvůli častým nemocem ženy.

Rozhodnutí Wassenhové žalovat společnost

Po 20 letech v této situaci se Laurence Van Wassenhová rozhodla svého bývalého zaměstnavatele zažalovat za diskriminaci a obtěžování. Bude tedy na soudu, aby rozhodl, zda byla žena skutečně diskriminována, nebo zda firma ve svém jednání pochybila.

Shutterstock

Kauza v kontextu Francie

Společnost Orange má v minulosti nechvalně známou sérii sebevražd zaměstnanců, což ukazuje na problémy v pracovním prostředí této firmy. Případ Wassenhové tak může být dalším příkladem neetického zacházení se zaměstnanci, zejména těmi se zdravotním postižením.

Diskuse o práci a společenském uznání

Případ Laurence Van Wassenhové otevírá širší diskusi o významu práce pro osoby se zdravotním postižením. Jak zdůraznil právník Nabet-Martin, práce poskytuje nejen finanční zajištění, ale také pocit společenského uplatnění a sociálních vazeb. Dlouhodobé vyloučení z pracovního procesu tak může mít závažné dopady na duševní zdraví a kvalitu života.

Zdroj: Blesk.cz, headtopics.com

Reklama