Na kvalitě našeho spánku rozhodně záleží, protože to, jak dobře se vyspíme, ovlivní celý náš následující cen. Nedostatečný či nekvalitní spánek se navíc neblaze projeví na snížení výkonnosti našeho imunitního systému. V článku najdete několik věcí, které ovlivňují kvalitu spánku.
Pohodlná zdravotní matrace
Jedním z velmi důležitých faktorů ovlivňujících kvalitu našeho spánku je rozhodně matrace. Při výběru je potřeba sledovat, jestli matrace poskytuje dostatečnou oporu pro páteř a její zdravé tvarování. Kvalitní zdravotní matrace je navržena s ohledem na pohodlné ležení v celé oblasti. I tady si volíte tvrdost podle vlastních preferencí. Náplň matrace by měla být zároveň prodyšná, aby nedocházelo k bránění přirozeného proudění vzduchu ze spodní části matrace.
Pořádnou matraci si vyberete i z pohodlí domova na internetu. Kvalitní značkové pěny do matrací používá například prodejce na webu spime.cz. Zvolte si vhodné rozměry a následně vyberte nejvhodnější typ. Ideální je, pokud si můžete zvolenou tvrdost matrace vyzkoušet na vlastní kůži na prodejně. Nezapomeňte také na vhodné zkombinování s roštem do postele, protože každý z typů má jiné vlastnosti a doporučuje se v jiných případech.
Temná místnost
Během spánku je pro naše tělo přirozené, pokud se nacházíme ve tmě. Jakýkoliv zdroj záření či světla nás tak ruší z nejhlubšího spánku, kdy dochází k plné regeneraci. Z toho důvodů je dobré zauvažovat nad používáním závěsů, případně nad instalací stínící techniky. Například rolety v zatažené podobě vytváří téměř dokonalé zastínění a perfektní podmínky pro klidný spánek.
Klid a eliminace hluku
Kromě zatemnění je vhodné zajistit si i klid na spánek. V létě při otevřených oknech to není ideální, protože venku se může cokoliv stát. Ale v jiných obdobích je dobré zainvestovat do kvalitních oken s dobrou izolací hluku. Pomůžete tak kvalitě svého spánku a druhý den se budete cítit mnohem lépe.
Čerstvý vzduch a příjemná teplota
Než půjdete spát, zkuste v ložnici pořádně vyvětrat. Udává se, že optimální teplota pro kvalitní spánek se pohybuje kolem 21 stupňů. Před ránem je přirozené, pokud se teplota trochu zvýší, což napomůže přirozenému probuzení. Často se tak s ohledem na spánkový cyklus nastavují i časované termostaty.
Omezte koukání do obrazovky před spaním
Alespoň hodinu před spaním se snažte omezit koukání do mobilního telefonu, tabletu či počítače. Sledování svítící obrazovky totiž může narušovat přirozenou tvorbu hormonů ovlivňujících spánek a následně můžete mít problém s usínáním. Ideální je vytvořit si vlastní rituál, kdy je vhodné například čtení knížky a popíjení uklidňujícího čaje na spaní, což může pomoci s rychlejším usínáním.