Z tohoto návodu se budou určitě těšit zejména ženy, které mají vlastní zahradu. Jistě mi dáte za pravdu, že zvelebovat a neustále zkrášlovat prostředí kolem domu je někdy možná namáhavé, ale ve výsledku vždy přináší úsměv na tváři. Posezení v takovém kousku přírody působí jako balzám na duši a nejedna z nás umí takto příjemně relaxovat. O originální úpravu zahrady se snaží snad každý (nejen) vášnivý zahrádkář a pokud chcete obohatit i tu svou, tento článek se Vám bude hodit. Nádherné dekorační koule z cementu nestojí mnoho, vyrobíte si je i bez pomoci a zejména – ruční práce s vlastním kreativním umem je k nezaplacení.
Dekorační koule si klidně můžete koupit i v obchodě, ale kreativnější z nás jistě neodolají možnosti vytvořit si je přesně podle vlastních představ.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Možností na úpravu této zahradní ozdoby je nesmírně mnoho. Využít lze i metalické nátěry.
Pokud nejste minimalistická duše, které se na první pohled zalíbí čisté tvary jednobarevné koule, klidně využijte barevná sklíčka, kousky zrcadel, střepy, kousky keramiky nebo kachliček, korále, kamínky nebo prvky se zajímavým reliéfem.
Betonové koule vyrobené z cementu a písku vydrží všechny povětrnostní podmínky a nevyžadují žádnou speciální údržbu. Jejich přípravu zvládnete i sami, za předpokladu, že Vám pytle cementu a písku někdo pomůže přenést na požadované místo. Celá příprava Vám zabere maximálně 2 dny a Vy se pak můžete roky kochat vlastním výtvorem. Stojí to za to, že?
Co budete potřebovat?
- cement
- vodu
- písek
- štěrk
- gumové rukavice
- igelitové pytle
- špachtle, naběračku, nůž
- míče požadované velikosti
- vědro (nebo jinou velkou nádobu)
Jak na to?
Připravíme si klasické míče různých velikostí a abychom zabránili jejich pohybu, vložíme je do písku (kvůli stabilitě). Samozřejmě pracujeme na rozprostřeném igelitovém pytli, kde si požadované množství písku můžeme vysypat. Následně si připravíme směs betonu, kterým budeme míče přes malý vyříznutý otvor plnit.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Ve větším kbelíku, do kterého si nalijeme trochu vody, si rozmícháme cement a písek, přičemž množství cementu by mělo být větší. Následně přidáme štěrk a vytvoříme hustou hmotu. Tu pak lopatkou vkládáme do míče, dokud ho celý nenaplníme.
Míče plněné betonem pak necháme stát 24 až 48 hodin, dokud beton nezatvrdne. Následně nařežeme míč a „oloupeme“ ho z cementu jako pomeranč.
Vzniklé nerovnosti ořežeme a vybrousíme.
Koule můžeme nechat i v takové podobě. V tomto případě je vhodné použít i bílý cement, který koulím dodá světlejší barvu a hezčí efekt.
Koule však můžeme natřít barvou nebo nastříkat různými exteriérovými spreji.
Použitím lepidla si koule můžete ozdobit různými kousky barevného skla, zrcadla, keramiky, plíšků nebo jiných ozdobných prvků. Koule můžete nechat obrůst mechem, čímž vytvoříte neuvěřitelně zajímavý přírodní efekt a dotvoříte styl minimalistické zahrady.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Chcete-li vytvořit velké koule, postačí Vám plážový nafukovací míč, který obalíte v mřížkovaném pletivu (koupíte ve stavebnictví).
Pozor na ostré hrany mřížky! Nezapomeňte je oblepit papírovou páskou. Tímto způsobem míč perfektně zpevníme a beton následně nanášíme po částech na celou plochu míče.
Míč je třeba vždy z některé strany podepřít. Po uschnutí postupujte stejně jako při menších koulích.
Je jen na Vás, zda si zvolíte jednodušší jednobarevnou verzi nebo koule ozdobíte jemným reliéfním dekorem. Na ten Vám poslouží válečky, razítka a využít můžete i otlačení rostlinami.
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Koule můžete položit i na zajímavý podstavec, čímž vytvoříte jakousi mini sochu. Fantazii se meze nekladou.
Přejeme Vám mnoho tvůrčích řešení!