Kuchaři radí: S tímto olejem byste měli smažit a slunečnicový to není! Podporuje hubnutí a neměli byste ho v kuchyni přehlížet!

I když se snažíme žít a jíst zdravě, bez oleje se v kuchyni téměř neobejdeme. Na trhu je jich však obrovské množství a pokud se v nich nevyznáte, koledujete si o nepříjemnou spálenou chuť po použití nesprávného typu. Navíc, při zvyšující se teplotě se některé druhy oleje rozkládají na látky, které našemu tělu rozhodně neprospívají. Vyberte si ten správný druh na smažení a podtrhněte chuť připravovaného jídla vhodnou volbou oleje díky následujícímu článku.

Reklama

[hana-code-insert name=’google‘ /]Snad každá z nás ví, že použití olivového oleje ve spojení s čerstvým zeleninovým salátem nepřináší jen zdravotní benefity, ale i chuťové vylepšení. Jaký olej však zvolit při smažení? Je olivový olej stejně dobrý i při vyšších teplotách? Není vhodnější jej nahradit kokosovým nebo slunečnicovým olejem? A co domácí sádlo? Odpovědi na tyto otázky najdete v následujícím článku, který Vám prozradí více o využití olejů při tepelné úpravě jídel.

Každý olej, který v kuchyni zvykneme používat se vyznačuje jiným složením. Na základě toho se pak odlišují svojí oxidací při zahřátí na určitou teplotu. Některé oleje jsou více nasycené a zvládnou více stupňů, jiné se začnou pálit a rozkládat na škodlivé látky.

Olivový olej

Je skutečným univerzálním pomocníkem v domácnosti, takže jej můžete využít při studených pokrmech, ale i na smažení. Snese i teploty nad 200 stupňů, proto je vhodné jej využít při pečení, grilování nebo smažení, a to dokonce i více než jednou. Při vysoké teplotě však ztrácí množství blahodárných účinků, proto si jeho zdraví prospěšné látky vychutnáte zejména bez tepelné úpravy, například přidáním do salátů.

Reklama

Palmový olej

Je jedním z nejvyužívanějších olejů v průmyslu, zejména díky své nízké ceně. Při tepelné úpravě snese teploty do 230 stupňů a za nejkvalitnější druh je považován červený palmový olej. Vzhledem ke způsobu jeho získávání a pustošení země s ním související však stojí za zvážení jeho používání.

Máslo

[hana-code-insert name=’google‘ /]Máslo je oblíbeným olejem zejména při přípravě ryb ale i různých druhů masa, kterým dodá lahodnou chuť. Vyměňte smažení na rostlinném oleji za máslo, nejlépe máslo ghí, což je zdravější varianta vhodná i pro alergiky. Jde o rozpuštěné máslo, které je zbaveno bílkovin a sacharidů. Máslo však využijte pro smažení na pánvi (což je asi 150 stupňů), pokud pečete v troubě, je lepší použít jiný olej.

Slunečnicový olej

Je asi nejčastěji používaným olejem v domácnostech, ale vzhledem k jeho spalovací teplotu 100 stupňů a nevyváženému složení omega-3 a omega-6 kyselin o jeho vhodnosti můžeme pochybovat. Proto raději využijte jiný druh oleje.

Kokosový olej

Je jedním z nejvíce odolných olejů vůči teplu, takže i ohřev na 230 stupňů mu nedělá problém. I jeho složení je zdraví prospěšné, protože obsahuje množství esenciálních mastných kyselin. Jeho využití má i jiné výhody: rychle se vstřebává, pomáhá snižovat hmotnost, či zlepšuje samotné trávení. Pokud si v obchodě vybíráte z více druhů, vždy sáhněte po oleji lisovaném za studena.

Živočišný tuk

Lidově řečeno – mast. Roztavené vepřové sádlo hravě nahradí všechny rostlinné oleje a jeho využití na smažení i při vysokých teplotách je vhodnou volbou.

Kukuřičný olej

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Jeho vynikající vůně a chuť je podmíněna jeho výrobou, při níž se využívají kvalitní odrůdy rostlin. Naneštěstí má poměrně nízkou teplotu spalování a zvládne přibližně 160 stupňů, kvůli čemuž byste ho neměli využívat na dlouhé smažení a pečení.

Za nejkvalitnější z výše uvedených olejů je považován kokosový olej ale i živočišný tuk. Rostlinné oleje jsou vhodné, pokud chcete vytvářet oleje s příchutí bylinek a různých koření. Za nejpoužívanější olej (i u šéfkuchařů) je považován olivový olej, zejména díky své specifické chuti.

 

Reklama