Herpes zná každý z nás. Také plané neštovice. Mnohé z nás jsme se s těmito onemocněními setkali dokonce na vlastní kůži. Co jsem však vůbec netušila je, že tyto na pohled zcela odlišné nemoci mají něco společného. Jejich původcem je virus herpes! Mnoho lidí se mylně domnívá, že „horečka na rtech“ je jen znakem oslabené imunity či nějakého vnitřního zánětu a v konečném důsledku nejde o nic vážného. To je však obrovský omyl.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Jelikož jsme o tomto viru málo informováni, nakažení lidé málokdy dodržují nezbytná opatření, aby zabránili jeho přenosu na jiné osoby. Měli by mít vlastní ručníky, příbory, skleničky, hygienické pomůcky atd. Přenos z člověka na člověka je rychlý a možný až 4 způsoby. Osobním kontaktem (přímí dotyk), sexuálním stykem, přenosem z matky na dítě a dokonce i vzduchem. Lidé, kterým se herpes udělá například na rtech, by měli být opatrní dokonce i co se týče přenosu tohoto viru v rámci jejich vlastního těla. Pokud jim totiž praskne, rukou si ho mohou přenést například do očí a podobně.
Herpes virus
Herpes virus bohužel není až tak známý a mnoho lidí o něm stále nemá dostatečné informace, proto byste měli být maximálně opatrní, abyste se této zákeřné nemoci vyhnuli. Pokud se virus v našem těle nachází v „režimu spánku“, není nebezpečný, ale jeho aktivace může způsobit například tyto typy onemocnění:
Tento virus je opravdu velmi nakažlivý. Například v případě, že má Vaše dítě plané neštovice, může se virus přenést na Vás a projevit se jako pásový opar.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Ten se objeví v místě, kde se herpesu podařilo nejvíce oslabit nervové buňky. Může to být zcela kterákoliv oblast kůže.
Nejnebezpečnější je v případě, že napadne buňky v mozku. Pokud dojde k infikování spánkového laloku, následky mohou být velmi vážné, dokonce smrtelné.
Ti, kteří takové onemocnění překonají, se mohou zdát na první pohled zcela v pořádku. Pravdou však je, že toto onemocnění způsobuje vážné poškození mozku, kvůli kterým pacient už nikdy nebude takovým člověkem, jakým byl před tím. Přeživší mají problém s rozlišením barev, tvarů, zvířat a objektů celkově. Dokonce je znám případ, kdy byl jeden z nich úplně neschopný rozlišit skutečného ptáka od vymyšleného zvířete.
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Poškození mozku, v důsledku herpes viru, mají za následek oslabení schopnosti rozlišit a zpracovávat informace.
Pokud jste již herpes měli, buďte velmi opatrní. Dbejte na bezpečí svých blízkých a toto zákeřné onemocnění v žádném případě nepodceňujte.