V dnešní době vidíme mnoho malých dětí (někdy i miminka) s moderními technologiemi v ruce. Sledují tam pohádky, hrají hry a rodiče tato zařízení používají k tomu, aby děti zabavili. Může přitom jít o velkou chybu, která bude vaše dítě stát zdraví. Proto byste měli vědět, po jakou dobu děti nechat dívat do obrazovky (hlavně té do ruky) a co může způsobit nadměrné používání těchto technologií.
Závislost na technologiích
Mnoho dospělých lidí má v dnešní době problémy se závislostí na mobilu a sociálních sítích. Možná sami víte, jak je tato závislost hrozná. Mnohem více působí také na děti. S větším používáním mobilu nebo tabletu se zvýší také množství záchvatů vzteku. U televize tento vliv není tak velký jako u technologií, které dítě drží přímo v ruce, jako je chytrý telefon nebo tablet.
Zdravotní rizika u dítěte
Mozek u dětí se vyvíjí velmi rychle, když jsou malí. Jakmile děti vystavíte příliš brzy nebo po dlouhou dobu denně moderním technologiím, rozvoj se zpomalí. Fyzický i mentální vývoj dítěte bude pomalejší a mohou se objevit nižší výsledky také ve škole, problémy se soustředěním nebo jiné potíže. Hlavně ve školce nebo ve škole bude mít dítě velmi těžké pořízení.
Velký vliv mají obrazovky také na spánek, což platí u dětí i dospělých. Nedostatek kvalitního spánku a nedostatek fyzické aktivity představují u dítěte velký problém. Navíc se můžete setkat také s větší agresivitou proti zvířatům, jiným dětem i rodičům. To je způsobeno hlavně obsahem, na který se děti dívají, ale také závislostí na tomto zařízení. Proto se musíte hodně zamyslet nad tím, kdy dítěti dáte smartphone a jak dlouho mu ho necháte.
Kdy dát poprvé dítěti mobil nebo tablet?
Podle Americké akademie pediatrů byste neměli dávat technologie do ruky dětem od 0 do 2 let vůbec. Ve věku 3-5 let by rodiče měli pohlídat maximální čas na tabletu nebo smartphonu na maximálně hodinu denně a ve věku od 6 do 18 let maximálně dvě hodiny denně. Proto je velmi důležité, abyste stanovili pevná pravidla již v době, kdy jsou děti malé.
Zdroj: dnevni.rs