Rostlina, která nese název Kopr vonný, je velmi známou a běžnou součástí našich zahrad. Jednoletá bylina, jejíž aromatické zelené stonky využíváme zejména při zavařování okurek, nebo na dochucení masa či salátů, má i různé léčivé účinky. Jak ji však skladovat tak, abychom zachovali co nejvíce zdraví prospěšných látek a nemuseli kopr zamrazit? Následující návod Vám poradí, jak jednoduše uskladnit tuto oblíbenou rostlinu.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Zelená a voňavá rostlina, jíž je všude hojně – bylinka, koření nebo léčivý zázrak? Ze všeho trochu. Kopr, který obsahuje množství vitamínů skupiny A, B, C, ale i vápník, hořčík, draslík a mnoho jiných látek, byste rozhodně neměli vynechat ze svého jídelníčku. Pomoci Vám může při problémech s ledvinami. Díky svým močopudným účinkům pomáhá i odvodnit tělo, ale pročistí i močové cesty.
Málokdo ví, že kopr je významný při detoxikaci organismu, užitím ho k pročištění a správnému vylučování, dokážete zároveň uklidnit nervový systém.
Nenáročná rostlina, která vyroste téměř všude, nepotřebuje prakticky žádnou péči. Jediným faktorem, který by ji mohl zahubit, je nadměrné zavlažování, kterému byste se měli proto vyhnout.
Jeho využití v kuchyni je opravdu široké. Kromě notoricky známého využití při zavařování okurek nebo jiných plodin se kopr využívá i jako dochucovadlo masa, omáček nebo salátů či dresinků. Použít jej můžete i do slaných koláčů nebo do různých pomazánek.
Celoročně ho seženete v sušené formě, ale každý ví, že čerstvý je k nezaplacení. Jak ho ale uchovat co nejdéle s největším množstvím vitamínů a látek prospěšných pro zdraví? Kromě zamrazení je tu ještě jeden chytrý způsob.
Jak na to?
Celý kopr i se stonky důkladně omyjte a nechte zcela vyschnout. Při tomto způsobu skladování byste se měli vyhnout jakékoli vlhkosti v zájmu co nejdelšího zachování rostliny.
Pak si připravte klasické skleněné sklenice na zavařování, které vymyjte a také důkladně vysušte, nebo nechte uschnout.
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Kopr rozdělte na jednotlivé stonky a vložte do skleněných pohárů. Podle potřeby stonky ohněte, aby se Vám vešly do sklenice.
Pak sklenice zavřete víčkem a skladujte v chladničce. Takto odložený kopr pak můžete využívat 2 až 3 měsíce od uskladnění.
V případě potřeby jej pak použijte do různých pokrmů. I když zmražený kopr vydrží déle, zbavíte ho množství významných látek a vitamínů, což je škoda. Proto byste měli značnou část zásob kopru skladovat ve sklenicích, abyste co nejvíce využili jeho léčivých a zdraví prospěšných účinků.