Pevné zdraví je to nejlepší, co životě máte. Proto každý z nás musí dbát na to, aby si ho udržel. Bylinky jsou jedinečnou možností, jak posílit svůj organismus, včetně štítné žlázy, a zlepšit své zdraví. Dnes vám představíme hned sedm rostlin, které vám mohou hodně pomoci. Stačí, když využijete jejich přirozenou sílu a získáte z nich maximální množství dobra a zdraví. Většina přitom přidáte do stravy jen s pomocí obyčejného čaje. Je to velmi jednoduché, ale může vám to změnit život.
Proč je štítná žláza důležitá?
Všichni víme, že štítná žláza je velmi důležitá pro správné fungování našeho organismu. Produkuje mnoho hormonů, které potřebujeme pro mnoho tělesných procesů. Někdy může hormonů produkovat příliš mnoho, jindy příliš málo. Poznáte ho hlavně hubnutím nebo přibíráním na váze bez důvodu. Mezi další příznaky patří úzkosti, zácpa, nadměrné pocení, třes rukou nebo neustálý pocit žízně. Setkat se můžete i s mnoha dalšími příznaky. A vždy je velmi důležité, abyste navštívili svého lékaře.
A proč si tedy musíte dávat pozor na tyto příznaky? Štítná žláza má za úkol přenos elektrolytů, regeneraci kostí, regulaci růstu (u dětí a dospívajících), regulaci menstruačního cyklu nebo libida. Zároveň pečuje také o váš metabolismus, tvorbu vitamínu A nebo syntézu bílkovin. A podporuje také svalovou a srdeční činnost, takže chrání vaše srdce před problémy a nemocemi. Jak vidíte, tento orgán musí fungovat dokonale, abyste se cítili skvěle a udrželi si zdraví po mnoho let.
Chaluha bublinatá
V Čechách nejsou příliš známé, ale chaluhy jsou extrémně zdravé. Máte-li potíže se štítnou žlázou, právě tato rostlina vám hodně pomůže. Obsahuje velké množství jódu, který tato část těla potřebuje pro správné fungování. Jakmile dodáte svému tělu dost jódu, hodně se vám uleví a štítná žláza začne fungovat znovu stejně jako dřív. A tato rostlina je skvělým zdrojem této látky.
Lněná semínka
Většinou se o lněných semínkách mluví hlavně v souvislosti s trávením a hubnutím, ale pro štítnou žlázu jsou také velmi prospěšná. Obsahují obrovské množství vlákniny a také nenasycených mastných kyselin. Obojí je klíčové pro vaše zdraví a dokonce působí jako prevence rakoviny. Detoxikační vlastnosti lněných semínek rozhodně podpoří vaši cestu ke zdraví.
Echinacea
Tato bylinka je velmi známá, když potřebujete bojovat s rýmou a kašlem. Ano, na imunitní systém má jedinečný vliv. Potýkáte-li se s hypertyreózou (nadbytkem hormonů), zkuste tuto bylinu. V lékárně se dívejte pozorně na produkty, protože potřebujete kořen této léčivé bylinky, který se nachází většinou v čaji. Tímto způsobem ho snadno dostanete do svého těla.
Zázvor
Milovníci zázvoru se mohou radovat, protože je dobrý také pro potíže se štítnou žlázou, a to hlavně pro hypotyreózu (nedostatek hormonů). Zázvor obsahuje zinek, hořčík a draslík. To jsou všechno minerály, které štítná žláza potřebuje pro správnou funkci. Nejlepších výsledků dosáhnete s čerstvým zázvorem. Stačí, když ho nastrouháte, zalijete a necháte 5 minut louhovat.
Lékořice
Pro léčbu snížené funkce štítné žlázy (hypotyreózy) se velmi dobře hodí lékořice. Užijete si mnohem více energie a také lepší náladu. Obsahuje kyselinu glycyrretinovou, která působí také jako prevence rakoviny této části těla. Proto je velmi důležité, abyste si našli své oblíbené produkty s lékořicí a v případě potíží s nedostatkem hormonů se jich držely.
Kopřivy
Kopřiva je vhodná pro všechny jedince bez ohledu na to, jestli bojujete s hypotyreózou nebo hypertyreózou. Obsahuje také velké množství jódu a dokáže srovnat činnost této malé žlázy. Nejlepší výsledky zažijete, když si uděláte domácí čaj z kopřiv. Můžete si ho ale pochopitelně také zakoupit. Při pravidelné konzumaci čaje uvidíte, že se příznaky mírní a vše se vrací k normálu.
Pupalka dvouletá
Pupalka se používá na mnoho zdravotních neduhů. Mimo jiné ji najdete také v produktech na podporu kognitivních funkcí, koncentrace i ženského zdraví. Kromě toho ji ale můžete využít na podporu štítné žlázy. Hypotyreóza se často pojí s vypadáváním vlasů nebo silnou menstruací, které můžete zmírnit právě s pomocí pupalky. Postačí vám přitom jen čaj s touto bylinkou.
Před začleněním jakékoli byliny do své každodenní rutiny, se musíte poradit se svým lékařem. Zeptejte se ho, zda vám žláza produkuje příliš mnoho nebo příliš málo hormonů. A také se s ním poraďte, jestli vám výše uvedené byliny schválí v závislosti s léky, které již užíváte. Myslete na své alergie a sledujte reakce organismu na konkrétní bylinku. A choďte na pravidelné kontroly k lékaři. Sami uvidíte, jestli se váš zdravotní stav zlepšuje nebo ne.
Zdroj: irecept.cz/