V poslanecké sněmovně projednávají úplný zákaz fyzických trestů při výchově dětí! Chtějí zakázat i lehké formy, třeba pohlavek!

Ve světle aktuálních debat v Poslanecké sněmovně se rozvířila diskuze o budoucnosti fyzických trestů při výchově dětí. Připravovaná novela zákona totiž navrhuje, aby byly zakázány i lehké formy trestání, jako je pohlavek. Co si o tom ale myslí samotní Češi? Podle posledního průzkumu je jasné, že většina z nás není s úplným zákazem úplně srovnaná.

Reklama

Rozdělená společnost

V nedávném průzkumu se ukázalo, že 52 procent dotázaných si přeje, aby byly alespoň mírné fyzické tresty, jako například plácnutí, i nadále povoleny. Naopak pouze 36 procent respondentů podpořilo myšlenku kompletního zákazu. Tato čísla naznačují, že fyzické tresty zůstávají v české společnosti velmi citlivým a kontroverzním tématem.

Zákony versus realita

V současné době je v České republice zakázané používání nepřiměřených fyzických trestů. Nová úprava by však šla mnohem dál a zamezila by i relativně běžným výchovným postupům. Odpůrci této změny varují, že samotný zákaz v zákoně nepovede ke změně v chování rodičů a že zákony nemohou vyřešit všechny problémy společnosti.

Shutterstock

Snahy o evropský standard

Česko by se tímto krokem přidalo k většině evropských zemí, kde je bití dětí striktně zakázáno. Zastánci novely tvrdí, že fyzické tresty, byť mírné, nemají ve výchově dětí co dělat. Usilují o vytvoření prostředí, kde bude respekt k dítěti na prvním místě a výchova bude probíhat nenásilnými metodami.

Skeptické hlasy ze Sněmovny

Proti návrhu se například postavila poslankyně Lucie Šafránková z SPD. Podle ní zákaz drobných fyzických trestů nic nezmění na skutečném fungování rodin. Zdůraznila: Kdyby to fungovalo tak, jak je to napsané v zákonech, tak by tady lidé vůbec nepáchali trestné činy, takže myslím si, že je to nadbytečné. Její postoj podtrhuje obavy, že jde pouze o formální krok bez reálného dopadu.

Hranice výchovy

Diskuze okolo fyzických trestů v sobě nese i širší otázku, kde přesně by měla vést hranice mezi výchovou a násilím. Podle mnoha rodičů občasné plácnutí nebo pohlavek pomáhá dítěti uvědomit si důsledky svého chování a nastavit jasná pravidla, což legislativní změna může výrazně zkomplikovat.

Shutterstock

Budoucnost pod lupou

Je tedy otázkou, zda se novela zákona nakonec prosadí v podobě úplného zákazu, nebo se zákonodárci přikloní k mírnějšímu řešení. Jisté je, že téma fyzických trestů bude ještě dlouho rozdělovat společnost a vyvolávat silné emoce nejen mezi politiky, ale i mezi rodiči samotnými.

Veřejné mínění jako brzda změn

Výsledky průzkumu napovídají, že česká veřejnost není na radikální změny připravená. Přes rostoucí snahu přiblížit se evropským standardům bude muset legislativa respektovat tradiční postoje mnoha občanů. V opačném případě hrozí, že zákon zůstane pouze na papíře a v praxi nebude dodržovaný.

Zdroj: CNN.iprima.cz

Reklama
Reklama