Bez varování opět vzplanul les v srdci národního parku České Švýcarsko, kde hasiči sváděli boj s ohněm v nepřístupném terénu. V následujícím článku se dočtete, jak rozsáhlý zásah probíhal, jakou roli sehrál vrtulník Black Hawk a proč meteorologové bijí na poplach. Připomeneme i ničivý požár z roku 2022, který způsobil miliardové škody a přiměl stovky lidí k evakuaci.
Plameny šlehaly u Jetřichovic
V pondělí odpoledne vypukl požár v oblasti nedaleko Rudolfova kamene u Jetřichovic na Děčínsku. Plameny se rychle rozšířily v těžko dostupném terénu a zasáhly přibližně osm tisíc metrů čtverečních lesa. Kvůli složitému přístupu museli hasiči povolat vrtulník Black Hawk, který provedl čtyři cílené shozy vody. Po zásahu se vrtulník vrátil na svou základnu. Celkem na místě zasahovalo jedenáct hasičských jednotek.
Vrtulník sehrál klíčovou roli
Letecké hašení mělo zásadní význam, protože ohnisko požáru se nacházelo v náročném terénu, kam se klasická hasičská technika dostává jen velmi obtížně. Díky přesným shozům vody z vrtulníku se podařilo plameny dostat pod kontrolu, a večer mohli hasiči oznámit likvidaci požáru. Nikdo z přítomných nebyl zraněn, což považují záchranáři za obrovské štěstí.
Ohnisko monitorovali přes noc
Aby měli hasiči jistotu, že se oheň znovu nerozhoří, hlídala požářiště během noci dobrovolná jednotka. Podle jejich ranní zprávy se žádná skrytá ohniska neobjevila, a proto bylo místo v úterý v 6:39 předáno místnímu revírníkovi. Celý zásah tak skončil jen několik hodin po rozšíření požáru, což svědčí o pohotové a efektivní reakci záchranných složek.
Příčina zatím neznámá
Podle policejní mluvčí Miroslavy Glogovské požár nahlásil svědek na tísňovou linku. Přesnou příčinu požáru zatím vyšetřovatelé neurčili a na místě probíhá šetření. Hasiči zatím nevylučují žádnou variantu, včetně nedbalosti návštěvníků parku. Mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf zároveň připomněl, že podobný požár v minulosti už tento region zasáhl, a to dokonce ve stejné lokalitě – jen na opačné straně parku.
Českému Švýcarsku sucho nepřeje
Současné počasí nepomáhá – v Ústeckém kraji totiž nadále platí výstraha před nebezpečím vzniku požárů. Meteorologové varují před extrémním suchem a nabádají veřejnost k maximální opatrnosti při pobytu v přírodě. Klára Bubnová z ústecké pobočky ČHMÚ upozorňuje, že výstraha zůstává v platnosti minimálně do úterní půlnoci. Nadále platí také varování před vysokými teplotami.
Výzva k veřejnosti
Meteoroložka důrazně varovala veřejnost, aby v přírodě nerozdělávala oheň, nepálila trávu a neodhazovala nedopalky od cigaret. „Kvůli vedrům nerozdělávejte oheň“, zněl její apel. Každý neopatrný čin může vést k dalšímu nebezpečnému požáru, který se kvůli suchu může snadno rozšířit a ohrozit jak přírodu, tak lidské životy a majetek.
Stále živá vzpomínka na rok 2022
Obyvatelům Děčínska se v souvislosti s požárem znovu vybavil děsivý scénář z roku 2022. Tehdy šlo o největší lesní požár v dějinách České republiky, který trval 21 dní. Zapojilo se do něj přes šest tisíc hasičů, evakuováno bylo více než 500 lidí a škoda se vyšplhala ke 270 milionům korun. V obci Mezná tehdy plameny zcela zničily několik domů. Obžalovaný muž byl v této souvislosti soudem zatím nepravomocně zproštěn viny.
Opět hrozí opakování tragédie
Současná situace ukazuje, jak málo stačí k tomu, aby se Českému Švýcarsku vrátily obrazy zkázy. Zásah hasičů byl tentokrát rychlý a efektivní, ale riziko přetrvává. Pokud se nenastaví přísnější pravidla pohybu v národních parcích v obdobích extrémního sucha, můžeme být svědky dalších podobných incidentů.
Zdroj: cnn.iprima.cz