Masivní výpadek elektřiny, který minulý týden paralyzoval Českou republiku, stále vyvolává silné emoce. Expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se opět ostře pustil do vlády Petra Fialy a nevěří oficiální verzi o „porouchaném drátu“. Podle něj blackout nebyl náhodný, ale důsledkem dlouhodobého selhání systému, nekompetence vlády a také problematické zelené politiky Evropské unie. V následujících odstavcích se dozvíte, co přesně Babiš řekl, jaké důkazy předložil a proč varuje, že k podobné události může dojít znovu.
Vláda podle Babiše zatajuje pravdu
Andrej Babiš neváhal použít tvrdá slova, když mluvil o vládní reakci na blackout. V dlouhém videu zveřejněném na sociálních sítích obvinil kabinet Petra Fialy z nekompetence a záměrného zatajování skutečných příčin výpadku. „Po pátečním blackoutu jsem přesvědčen, že máme zločineckou nekompetentní vládu, která vám nikdy neřekne pravdu,“ prohlásil Babiš. Jeho kritika se obzvlášť ostře dotkla ministra průmyslu Lukáše Vlčka, kterého obvinil z bagatelizace celého incidentu.
Ironický výsměch vládnímu vysvětlení
Ministr Vlček přirovnal blackout k dopravní nehodě na D1, což Babiš považuje za naprostý výsměch. „Říká, že se porouchal drát. No to určitě,“ ironicky poznamenal expremiér. Podle něj jde o zástěrku, která má odvést pozornost od hlubších problémů v řízení české energetiky. Babiš tvrdí, že vláda nemluví otevřeně a místo řešení technických chyb jen „mlží“ a omlouvá se absurdními výrazy.
Blackout. Fialova vláda s tím byla zase rychle hotová. Spadl kabel, obnovitelné zdroje v tom nehrály žádnou roli, nikdo za nic nemůže – tečka. Zase vám neříkají pravdu. Pusťte si mé video, kde se vám pokusím celou situaci popsat👇 pic.twitter.com/wuuqnLNCui
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) July 8, 2025
Zelená politika EU prý destabilizuje Evropu
V kritice nezůstalo jen u české vlády. Babiš znovu otevřel své dlouhodobé téma: výhrady vůči klimatické politice Evropské unie. Tvrdí, že právě masivní podpora obnovitelných zdrojů, zejména v Německu, destabilizuje přenosovou soustavu v celé Evropě. „Je jasné, že blackout ve Španělsku a blackout v České republice je důsledkem šílené zelené politiky Ursuly von der Leyen a (Franse) Timmermanse, kterým Fiala v rámci předsednictví políbil prsten a dostal pochvalu,“ prohlásil ostře.
Nepovedené investice a neopravené závady
Expremiér zároveň připomněl konkrétní případ z roku 2017, kdy společnost ČEPS pořídila čtyři transformátory kvůli přetokům z Německa. Jeden z nich měl podle Babiše explodovat krátce po instalaci, a oprava prý dosud neproběhla. „Víte, co se stalo? No nic. Není to opraveno,“ tvrdí. Podle něj stát naprosto selhal nejen v investicích, ale i v následné údržbě klíčové infrastruktury.
Přetoky energie bez kontroly
Další závažné selhání podle Babiše nastalo v oblasti plánování. Tvrdí, že přetoky elektřiny z Německa a Polska několikanásobně překročily plánované hodnoty, a přesto nikdo nezasáhl. „Někdo to nevypnul, a ještě k tomu podělali i plánování i údržbu,“ rozčiloval se Babiš. Zpochybnil také technický stav přenosové sítě a výběr dodavatelů. „Jak je možné, že ten drát není zdvojený a už to tak je sedm let?“ ptal se.
Oficiální vyjádření nestačí
Podle společnosti ČEPS blackout způsobila závada na fázovém vodiči – klíčovém vedení, které přenáší elektřinu mezi elektrárnami a rozvodnami. Přesnou příčinu poruchy zatím nikdo nezná, a proto do šetření byli přizváni i zahraniční experti z ENTSO-E. Výsledky mají být známy až za několik týdnů. Pro Babiše je to ale jen další důkaz neprůhlednosti celého procesu.
Peníze tečou, problémy zůstávají
Babiš rovněž upozornil na to, že stát z energetické společnosti ČEPS v posledních letech vybral obrovské částky, aniž by se situace v síti zlepšila. „ČEPS vydělal rekordních sedm miliard. Vláda si vytáhla 15,6 miliardy a ještě dalších 5,9 miliardy utratila za prodražený Net4Gas. A ještě si vzala dluhy za 33 miliard,“ vypočítal. Podle něj to jasně ukazuje, že stát sice inkasuje, ale neinvestuje do prevence a bezpečnosti.
Strach z dalšího výpadku roste
Kritika přichází v době, kdy podniky i veřejnost stále řeší následky. Podnikatelské svazy požadují odškodnění, nejhlasitěji se ozývají zástupci gastronomie, ale škody hlásí i sklárny, chemičky či textilky. Mezitím se spotřebitelé začali hromadně připravovat na podobné situace – prodeje elektrocentrál a powerbank skokově vzrostly. Jen podle Heureky narostlo vyhledávání záložních zdrojů o 172 procent, což ukazuje, že důvěra veřejnosti v stabilitu systému klesá.
Zdroj: Echo24.cz