Prezident Petr Pavel udělal krok, který rozdělil veřejnost na dva tábory. Tím, že podepsal zákon zakazující propagaci komunistické ideologie, si podle některých lidí definitivně „smazal“ svou vlastní minulost. Jiní se ale nad tímto činem jen ironicky pousmáli a upozorňují na jeho někdejší angažovanost v KSČ. Co přesně prezident udělal, proč za to sklízí chválu i posměch a jaké emoce to rozvířilo v politickém i veřejném prostoru, se dozvíte níže.
Podepsal zákon proti komunismu
Prezident Petr Pavel dal svým podpisem zelenou zákonu, který zakazuje propagaci komunismu a jeho ideologie. Tento krok posouvá komunistické symboly, jako srp a kladivo, do stejné kategorie jako hákové kříže. Zákon tak nově postihuje nejen propagaci nacismu, ale i idejí, které stály za totalitními režimy komunistických států, včetně bývalého Československa. Opatření si klade za cíl zabránit tomu, aby se veřejně oslavovaly osobnosti jako Lenin, Stalin, Gottwald nebo Husák.
Příznivci vlády mluví o vykoupení
Podporovatelé současné vládní garnitury krok prezidenta hlasitě přivítali. Mnozí z nich jej označili za silné gesto, které symbolicky uzavírá jednu kapitolu z Pavlovy minulosti. Jeden z hlasitých podporovatelů, člen týmu Milion chvilek pro demokracii jménem Pášma, v této souvislosti napsal: „Prezident Petr Pavel podepsal zákaz propagace komunistické ideologie. Tím své členství v KSČ definitivně odčinil.“
Minulost, která ho stále pronásleduje
Petr Pavel byl členem KSČ od roku 1985, tedy v době, kdy už bylo zřejmé, že režim upadá. Členství veřejně nikdy nezapřel, naopak opakovaně přiznal, že šlo o chybu, kterou se snažil napravit. Podle jeho podporovatelů k tomu přistupoval upřímně a svou další kariérou v armádě a diplomacii prokázal oddanost demokratickému směřování země. „Od prvního dne pádu bolševické totality se ale snažil svou chybu odčinit,“ připomněl Pášma.
Ironie a smích ze sociálních sítí
Kromě pochvaly ale zákon vzbudil také vlnu ironických a posměšných reakcí. Na sociálních sítích se okamžitě objevily komentáře, které zpochybňují autenticitu Pavlova aktu. Podle některých jde o kýčovitý pokus o vlastní morální očistu. Jeden z kritických hlasů, Martin Gust, napsal: „Kýč dosáhl vrcholu. Divadelní národ je konečně osvobozen od své minulosti… Škrtem pera na sebe bývalý celník Pavel, obrácený v Havla z Wishe, vzal všechny naše hříchy. Haleluja. Komunismus je zničen.“
Společnost zůstává rozdělená
Celá situace opět otevřela starou ránu české společnosti – otázku vyrovnání se s minulostí. Zatímco někteří oceňují snahu distancovat se od totalitní ideologie, jiní v tom vidí pokrytectví. Pro řadu lidí zůstává problémem to, že někdejší komunisté zaujímají i dnes vlivné pozice a morální gesto v podobě zákazu ideologie považují za symbolické a málo účinné.
Pavel jako nový symbol očisty?
Příznivci prezidenta v něm vidí příběh o morálním vykoupení. Zdůrazňují, že ne každý, kdo byl kdysi členem KSČ, musí být automaticky odsouzen. Pavel podle nich chybu přiznal, omluvil se za ni a 35 let pracoval pro demokracii. „35 let dělal všechno pro to, aby ji odčinil a teď komunistickou ideologii pomohl zakázat. Toto je ten nejlepší příběh o vykoupení!“ doplnil Pášma.
Symboly mizí, ideologie možná ne
Ačkoliv zákon zakazuje propagaci symbolů a ideologie, zůstává otázkou, zda tím z veřejného prostoru zmizí i samotné myšlenky. Zákazy mohou vyvolávat i opačný efekt a probudit nostalgii či protesty. Kritici připomínají, že represe není vždy nejlepší cestou k pochopení historie a že osvěta a vzdělávání mají větší dopad než legislativní zákazy.
Diskuze bude pokračovat
Zákon vstoupí v platnost, ale diskuze o jeho významu a důsledcích rozhodně neutichne. Česká společnost se tak i více než 30 let po revoluci stále vrací k tématu komunismu. Pavel se stal symbolem tohoto návratu – tentokrát z pozice člověka, který se od minulosti odřízl razantním krokem. Jestli tím ale skutečně „odčinil svou minulost“, zůstane už na posouzení veřejnosti.
Zdroj: ParlamentníListy.cz