Bezstarostná relaxace na vlastní zahradě může nově dostat úplně jiný rozměr. Nový stavební zákon totiž jasně určuje, co na zahradě smíte a co už může být problém. Mnozí majitelé pozemků se tak teď ocitají před otázkou, zda jejich plány na přestavbu nebo úpravu splňují aktuální pravidla. Pokud ne, mohou čelit vysokým pokutám. Co se vlastně změnilo a kdo by měl zbystřit? To se dozvíte v následujících odstavcích.
Zahrada už není jen zelený pás vedle domu
Zatímco dřív si většina lidí představila pod pojmem „zahrada“ jednoduše kus trávníku s pár keři, zákon měl na tuto definici mnohem komplikovanější pohled. V minulosti nebylo zcela jasné, jestli je například zatravněný pruh kolem garáže ještě zahradou, nebo už jinou kategorií. To se změnilo ve druhé polovině roku 2024, kdy vešly v platnost části nového stavebního zákona. „Nejde ale jen o definici, především z něj plynou majitelům povinnosti,“ upozorňuje právní analýza.
Stavění na zahradě nově jen do třetiny
Nejdůležitější změnou je zavedení přesného limitu zastavěnosti zahrad. Nový zákon říká, že zahradu smíte zastavět maximálně z 30 %. Co je ještě přísnější – minimálně 50 % její celkové plochy musí zůstat zelených. To znamená, že pokud plánujete pergolu, bazén nebo zahradní domek, musíte hodně počítat, aby se vše vešlo do zákonného limitu. Překročení těchto hranic se může citelně prodražit.
Co když už máte zahradu zastavěnou víc?
Majitelé, kteří si své zahrady zastavěli už dříve, se obávat nemusí. Zákon neplatí zpětně. Pokud jste tedy využili svůj pozemek ještě před rokem 2024 a máte třeba více než polovinu plochy zastavěnou, „vůbec nic se neděje a opravdu nemusíte nic dělat,“ ujišťuje zákonodárce. Jiná situace ale nastává v momentě, kdy se rozhodnete cokoli přistavovat nebo měnit. Tam už nová pravidla vstupují do hry naplno.
Pozor na plánování nových staveb
Kdo má v plánu zahradní úpravy, stavbu garáže, pergoly nebo třeba jen zpevněné plochy, měl by být obezřetný. Pokud se při plánování zapomene na omezení 30% zastavěnosti nebo na povinnost udržet polovinu zahrady zelenou, hrozí pokuta. A to i v případě, že šlo o „neúmyslné“ přehlédnutí. „Z pohledu zákona v tom není logicky rozdíl,“ upozorňují úředníci. Jinými slovy, neznalost nových pravidel nikoho neomlouvá.
Zeleň jako nástroj proti klimatickým extrémům
Proč se stát vůbec do zelených ploch pouští? Důvod je prostý – ekologie. V době, kdy teploty ve městech lámou rekordy a beton dominuje předzahrádkám, je každá rostlina klíčová. „Zelené plochy jsou za všech okolností pozitivním prvkem, v tzv. městských tepelných ostrovech dokážou snižovat teplotu,“ píše se ve zprávě, která nový zákon doprovází. Zeleň navíc udržuje vlhkost a poskytuje útočiště živočichům.
Nejde jen o města, ale i o vesnice
Zákon platí bez ohledu na to, jestli žijete v rušném městě nebo na samotě u lesa. Regulace zahradních ploch dopadá na všechny vlastníky stavebních pozemků. U mnoha lidí může tento krok vyvolat zmatek – doteď si totiž často dělali, co chtěli. Jenže nově se i malá kůlna může stát problémem, pokud není vše správně spočítáno a dodrženo.
Kdo rozhoduje, co je ještě v pořádku
V praxi budou o dodržování nového zákona rozhodovat stavební úřady. Právě ony mají pravomoc zkontrolovat, zda pozemek splňuje všechna kritéria. Pokud zjistí porušení, mohou uložit nápravné opatření, a v horším případě i pokutu. Výše sankce se přitom může vyšplhat až do statisíců korun, zvlášť pokud jde o vědomé obcházení pravidel nebo developerské projekty.
Zahrada jako odpovědnost, ne jen radost
Zahrada přestává být jen místem pro letní grilování a stává se něčím, co vyžaduje plánování, pravidla a zákonný dohled. Kdo se těmto změnám přizpůsobí, nebude mít problém. Naopak ti, kteří se rozhodnou nad nimi mávnout rukou, mohou tvrdě narazit. Zákon má přispět k zachování zeleně a kvality života – ať už na sídlišti, nebo v rodinné zástavbě.
Zdroj: Umimeporadit.cz