Bez lístku a bez šance na návrat, tak skončila dovolená ukrajinské turistky, která si vyjela z Prahy na Ukrajinu. Její zpáteční jízdenka záhadně zmizela ze systému a ona teď tvrdí, že byla oklamaná. Ačkoliv šlo podle justice o nemožnou situaci, žena se nyní dožaduje odškodného. Případ má zcela kuriózní rozměr – klientkou má být údajně učitelka Bednářová, která je spojována s advokátem Jindřichem Rajchlem. Podle ní nejde o žádný hoax, nýbrž o reálný problém, za který nikdo nechce nést odpovědnost. V článku se podíváme na to, co se vlastně stalo, proč z toho vznikl mezinárodní konflikt a jaká stanoviska zaujaly zapojené strany.
Zkažená dovolená
Podle vyjádření samotné turistky se celý problém odstartoval ještě v červenci, kdy si zakoupila balíček cest přes společnost RegioJet. Jízdenku z Prahy do ukrajinského Kyjeva měla připravenou včetně přestupu v Przemyślu. Všechno nasvědčovalo bezproblémové cestě. Jenže 7. července obdržela zprávu, že část trasy od Przemyślu do Kyjeva byla zrušena. V ten moment jí začala mizet půda pod nohama – byla v zahraničí, bez schopnosti domluvit se v cizím jazyce, bez platné zpáteční jízdenky a bez šance na vrácení peněz.
Český dopravce ruce pryč
Turistka tvrdí, že český dopravce ji zaručil pouze převoz do Przemyślu a tím jejich odpovědnost končí. Na zbytek trasy si měla poradit sama. Problémem se však ukázalo být, že kvůli ukrajinskému pohotovostnímu stavu byla jízdenka automaticky anulována a peníze se nevrací – pouze zůstávají v systému dopravce jako kredit na další cesty. „Jela, jsem na dovolenou na Ukrajinu, a koupila jeden balíček přes RegioJet… Teď se dovolená chýlí ke konci a já nevím, jak se dostat domů bez vstupenky,“ uvedla žena rozčarovaně.
Ukrajinská strana nekompromisní
Z vyjádření ukrajinské železniční společnosti Ukrzaliznycja vyplynulo, že odpovědnost za vracení mezinárodních jízdenek nese pouze dopravce, který jízdenku prodal. Tím pádem žádné finanční odškodnění neposkytne. „Ve vašem případě vám doporučujeme kontaktovat přímo RegioJet, který letenku provedl a obdržel platbu… Bohužel, Ukrzaliznytsia nemá technickou schopnost získat zpět nebo vrátit finanční prostředky na vstupenky zakoupené v systémech jiných dopravců,“ zaznělo z oficiálního vyjádření.
Pravidla pro vrácení jízdenky
Ukrzaliznycja (ukrajinská železnice) má jasně daná pravidla: při zrušení cesty vinou dopravce je možné získat 100 % částky zpět. Ale pouze tehdy, pokud byla jízdenka zakoupena přímo u nich, což v tomto případě nebyla. Pokud by žena jízdenku vracela z vlastních důvodů, bylo by nutné učinit tak nejméně hodinu před odjezdem, jinak má nárok jen na část částky. U mezinárodních cest navíc zůstává provizní poplatek 55 hřiven nevratný.
Politická příchuť celé kauzy
K případu se nepřímo přimíchala i česká politická scéna. Satiricky byla oslovená známá postava Jindřicha Rajchla, jehož jméno se zde objevuje ve spojitosti s učitelkou Bednářovou, údajně jeho klientkou. „Samozřejmě od pana Rajchla nežádáme ani korunu…“ stojí ironicky v úvodu článku. Celý případ se tak z banální přepravní komplikace posouvá do roviny, kde rezonují názory na vztahy mezi Českem a Ukrajinou, podporu tamního obyvatelstva i otázky národních financí.
Zelenskyj a výzvy k podpoře
Do případu se tak trochu symbolicky vklínilo i prohlášení ukrajinského prezidenta Zelenského, které zní jako parodie: „Pošlete další peníze Ukrajincům. Jak já Fialu a Černochovou se Stanjurou miluju.“ Ačkoliv je jasné, že nejde o oficiální výrok, jeho přítomnost ukazuje náladu části veřejnosti, která má pocit, že český stát podporuje Ukrajinu na úkor vlastních občanů.
Byty, důchody a hybridní válka
Podtext celé kauzy se prolíná s dalšími kontroverzními tématy, jako je bydlení pro uprchlíky, zadlužování státu a role tajných služeb. V textu zaznívá i sarkastický komentář: „Nyní asi pošleme ukrajinské dámě odškodné, protože dovolenou v Kyjevě si zaslouží.“ Zmiňuje se, že mladí Češi nemají kde bydlet, důchodci žijí u popelnic bez léků a přesto se z rozpočtu neustále vyčleňují finance na pomoc cizím občanům.
Závěr plný otazníků
Ačkoliv se může zdát, že šlo jen o zpackanou jízdenku, případ nabývá zcela jiných rozměrů. Dotýká se citlivých témat – od právní odpovědnosti dopravců až po politické a ekonomické souvislosti. Především ale ukazuje, jak jedna turistická peripetie může rozvířit veřejné mínění a probudit frustraci. Žena bez jízdenky a bez peněz se tak stává symbolem mnohem širšího problému, který už dávno přesahuje hranice železniční přepravy.
Zdroj: Skrytapravda.cz