Kvůli horkým letním dnům se v Řecku přemnožili pavouci, vytvořili něco, nad čím většina z nás jen kroutí hlavou. 300 m dlouhou pavučinu!
Rod těchto pavouků se nazývá Tetragnatha a tímto nadměrným tvořením pavučin si uzpůsobují prostředí k množení. Díky vyšší teplotě, která je zapříčiněna různými faktory jako je například globální oteplování, se začali více množit pavouci, ale také komáři. Komáři jsou jedním ze zdrojů potravy právě tohoto druhu pavouků, je tedy logické, že čím více potravy, tím více pastí musí pavouci vytvořit.
Dobrá zpráva je, že lidé se vůbec nemusí bát přemnožených pavouků, jelikož jsou neškodní. Dokonce neublíží ani rostlinám, které pokrývají. Pavouci pouze vytvoří novou generaci a poté zemřou.
Tetragnatha nebo také Čelistnatka rákosní je pavouk žijící zejména ve střední Evropě. Tito pavouci se objevují poblíž vody, v otevřených krajinách.
Samice je skoro 2x tak velká jako samec. Pavouci jsou velice štíhlí a mají dlouhé nohy. Jsou žlutohnědí se žlutavým nebo zelenavým zadečkem. Jako u jedněch z mála pavouků před pářením nedochází k namlouvání. Samec zkrátka přijde k samici a uchopí svými chelicerami její chelicery. Samice klade většinou žlutá vajíčka do kokonu, který se vidí skoro výhradně u tohoto druhu pavouků.
U nás v Česku můžeme čelistnatky najít na vlhkých místech, například u rybníků nebo řek. Lužní lesy, břehy potoků a řek jsou také ideální pro život tohoto zajímavého pavouka. Sítě čelistnatek jsou stavbou velice podobné sítím křižáků (kolové sítě).
Zde můžete vidět, co jsou pouze 11 mm velcí pavouci schopni vytvořit za vhodných podmínek!
Kompletně celé pláže jsou pokryté těmito jemnými sítěmi.
Tito pavouci se vyznačují tím, že kolem rostlin udělají doslova průhledný obal. Je to fascinující, ale zároveň děsivé.
Co s tím ? Pravděpodobně nechají pavouky, aby si užívali tyto ideální podmínky a dají tomuto úkazu volný průběh. Pavučiny zase zmizí se změnou počasí a s přicházejícím ochlazením zmizí i pavouci.