Rh – (neboli Rh negativní) má asi jen 15 % populace. Znamená to, že v jejich krvi chybí na červených krvinkách aglutinogen. Vzhledem k tomu, že všichni lidé mají stejné předky, vede rozdělení na Rh negativní a Rh pozitivní k teorii, že Rh negativní lidé musí být nehumánního původu.
Jak si lidé dva různé Rh faktory vysvětlují?
Teorie jsou různé – od nadpřirozených (božský sestup nebo božsky zvolená skupina lidí), až po vědecké nebo pseudovědecké (jako je křížení s mimozemšťany). Většina vědců, kteří studovali krevní skupinu, dospěla k závěru, že je to pravděpodobně jen náhodná mutace. Je ale možné, že tato mutace je výsledkem dvou různých typů civilizace?
Krevní skupiny z hlediska historie
Krevní skupiny jsou zahaleny záhadou. Některé teorie pracují s tím, že Rh negativní skupinu krve měli neandrtálci. Pokud ale chceme zabrousit do krevních skupin fakticky, pak nejstarší je krevní skupina 0. Po ní se objevila krevní skupina A, poté B a nakonec AB. To, jak jednotlivé skupiny vznikaly je záhadou, stejně tak to, z čeho vznikly negativní krevní skupiny.
Proč může být Rh negativní problémem?
Jedná se o potenciálně škodlivý gen, protože žena, která je Rh negativní, může mít pro své dítě v těhotenství toxickou krev (je-li dítě Rh pozitivní). Někdy to znamená, že tělo matky pozitivní plod zahubí, protože jej bere jako nepřítele. Proto se v některých zemích dříve udržoval zákon, podle kterého museli lidé ještě před svatbou znát svůj Rh faktor.
V čem spočívá jedinečnost negativního Rh faktoru?
Rh negativní člověk nemůže dostat krev, která je pozitivní. Avšak naopak to platí – Rh pozitivní člověk může dostat krev i od člověka, který je Rh negativní. Člověk, který má krevní skupinu 0- je tak univerzální dárce, který může darovat krev všem ostatním skupinám. A to je jen jedna z jedinečností Rh negativního faktoru. Jaké jsou další? Vědci zjistili následující:
- Lidé s negativním faktorem jsou obvykle mentálně vyspělejší, ale fyzicky jsou méně vyvinutí.
- Pro Rh- jsou charakteristické zelené nebo modré oči a zrzavé nebo blond vlasy.
- Rh- mají také obvykle nižší tělesnou teplotu a jsou citlivější na teplo.
- Rh- mají obvykle taktéž nižší tlak, než je průměr.
- U některých lidí s Rh- dokonce existují takové abnormality, jako je nadbytečný obratel nebo žebro.
- Lidé, kteří mají negativní krevní skupinu, nemají předka s pozitivní krevní skupinou.
- Rh- se vyskytuje pouze u lidí, nikoli u jiných živočichů.
Jsou lidé s Rh- opravdu mimozemšťané?
Uvedené skutečnosti opravdu zní trochu mimořádně, že? Rh- má asi 15 % všech lidí, což je sice menšina, rozhodně ale ne zanedbatelná. Například v Evropě se vyskytuje největší počet lidí s Rh-, naopak nejméně a Asii či Africe. Avšak nejedná se o žádné „exoty“, u kterých byste na první pohled mohli říci: „Aha, tak ten má určitě Rh negativní.“
Mohou mít Rh negativní ženy dítě s Rh pozitivním mužem?
Jak již bylo řečeno, Rh negativní ženy mohou mít problém, je-li jejich dítě po otci pozitivní. Důvodem je to, že jejich tělo může začít bojovat proti neznámé látce v krvi (aglutinogen), kterou dítě má. Tomuto se říká hemolytická nemoc. U prvního těhotenství většinou problém nebývá, až u toho dalšího, kdy si matka vytvoří obranný mechanismus, který plod zabíjí. Tato hemolytická nemoc se řeší pomocí injekce, ve které je protilátka, která umožní i další těhotenství.