I když o tom možná nevíte, většina bylin a koření, které běžně používáme, mají řadu léčebných účinků. Bylinky, které používáme každý den, jako je petrželka, kurkuma a skořice, by měly být považovány za součást lékárniček, nejen kuchyňské skříňky. Ale je tu spousta dalších. Jedním z nejoblíbenějších léčivých rostlin je zázvor. Kromě toho, že jako koření dokáže zázvor zastoupit kari, bylo prokázáno, že pomáhá uklidnit žaludeční potíže, uklidňuje nevolnost, zmírňuje bolest a snižuje zánět.
Zdravotní přínosy zázvoru
Vědci tvrdí, že těkavé oleje a sloučeniny fenolu dodávají zázvoru jeho léčebné vlastnosti. Zázvor můžete denně jíst v rámci různých pokrmů, avšak čaj vyrobený ze zázvoru je často nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak těžit z jeho výhod. Jen po několika minutách namáčení, můžete ze zázvoru dostat vysoké hladiny vitamínu C a aminokyselin, stejně jako stopové prvky (zinek, sodík, vápník a fosfor). Navíc, protože nejsou známy žádné vedlejší účinky, můžete si ho užívat tak často, jak chcete.
Zde jsou všechny způsoby, jak vám zázvor pomáhá:
Trávení
Díky těkavým olejům působí kořen zázvoru jako stimulant chuti k jídlu, který připravuje trávicí trakt na jídlo. Pokud máte po jídle potíže s trávením, nadýmáním, plynatostí nebo žaludkem, může vám konzumace zázvoru před jídlem pomoct.
Nevolnost
Zázvor je také dobrý pro nevolnost a ranní nevolnosti doprovázející těhotenství, a může rychle uklidit rozrušený žaludek.
Horečka a infekce
Zázvor může také pomoci tělu bojovat s infekcí. Říká se, že zázvor zvyšuje tělesnou teplotu těla a podporuje cirkulaci, což pomáhá bílým krvinkám dostat se k zdroji infekce a napadat bakterie. Zvláště v kombinaci s medem je zázvor účinným prostředkem pro příznaky chřipky a nachlazení a může být dokonce použit lokálně k usmrcení bakterií a podpoře hojení ran.
Svalové bolesti
Zázvor má silné protizánětlivé vlastnosti, díky kterým se často používá k potlačení drobných bolestí a křečí.
Jak si připravit zázvorový čaj?
Kořen zázvoru je snadno dostupný v zeleninové části většiny obchodů s potravinami. Zatímco se obvykle prodává ve velkých kusech, pokud máte zbytek zázvoru, můžete ho zmrazit, aby se použil později. Zde je návod, jak si připravit vlastní zázvorový čaj:
Potřebujeme:
- Asi 5 cm dlouhý kousek čerstvého zázvoru,
- 300 ml vody,
- 1 lžička sušeného květu bezu (nemusí být),
- 1 lžíce medu.
Postup:
- Oloupejte zázvor (například lžící) a nakrájejte ho na tenké plátky.
- Poté zázvor, bezové květy a vodu smícháme v malém kastrůlku.
- Vaříme 10 minut. Pokud chceme silnější čaj, vaříme 20 minut.
- Poté slijeme a tekutinu ochutíme medem a vypijeme.