Obličej je zcela jistě jednou z částí těla, které si na druhých lidech všímáme nejvíce. Dominantou obličeje jsou především naše oči. O očích se často říká, že jsou oknem do naší duše, to ale není vše, nabízejí totiž i pohled na naše zdraví. Dokáže prozradit mnoho informací a často nám svým stavem napoví, že se v našem těle děje něco špatného. Změny ve vašich očích mohou signalizovat problémy se zrakem, cukrovku, stres, dokonce i odtržení sítnice. Zde je malý přehled nejčastějších potíží a jejich symptomy.
Infekce rohovky a tiky v oku
Pokud nosíte kontaktní čočky, dejte si pozor na případné bílé skvrny na vaší rohovce, jsou příznakem její infekce. Tiky v oku jsou typickým příznakem stresu. Pokud vás tedy tato nepříjemnost trápí, je největší čas si odpočinout.
Rozmazané vidění
Neostré vidění je nejčastěji způsobeno vadou zraku, ale může být i jedním z příznaků cukrovky. Cukrovka totiž způsobuje nepravidelnosti na oční sítnici, které mají za následek problémy s viděním. Lidé trpící cukrovkou mají také větší riziko vzniku zeleného i šedého zákalu.
Bílý prstenec kolem duhovky
Pokud při pohledu do vašeho oka zjistíte, že kolem vaší duhovky je ještě jeden, bílý prstenec, je dobré zajít na rozbor krve, neboť pravděpodobně je na vině vysoká hladina cholesterolu a triglyceridů. Cholesterol, který se usazuje v tepnách, totiž může zhoršovat průtok krve do očí. Dalším příznakem vysokého cholesterolu mohou žlutavé usazeniny na očních víčkách.
Suché oči
Pokud vás trápí suché a jakoby podrážděné oči, které navíc svědí, jedná se o jeden z velmi častých příznaků nejrůznějších sezónních alergií. V tomto případě je tak vhodné navštívit alergologa, který rozpozná, na co přesně alergií trpíte. Druhou možností je, že trávíte příliš mnoho času díváním se na televizi či do počítače.
Malé skvrny v zorném poli
Pokud máte pocit, že se ve vašem zorném poli objevují a pohybují malé skvrny, mohlo by se jednat o známku odtržení sítnice, což není radno podceňovat.
Nažloutlé skvrny v bělmu či zažloutlé celé oči
Pokud máte dojem, že vaše bělmo je na některých místech jakoby zakalené a má nažloutlou či nahnědlou barvu, jedná se o příznak toho, že trávíte příliš mnoho času na ostrém slunci a své oči před ním nechráníte. V případě, že vám znenadání zežloutnou celé oči, jedná se s největší pravděpodobností o žloutenku, ve vašem těle se hromadí příliš mnoho bilirubinu a játra ho nejsou schopná filtrovat. Většina lidí zná především žloutenku infekční, ale žloutenka může být způsobena i cirhózou jater či nádorem žlučových cest.
Červené bělmo
Zarudlé bělmo způsobují popraskané žilky v oku. K tomu dochází například při alergii, zánětu spojivek či únavě očí. Hodně časté zčervenání očí znamená, že člověk špatně vidí, a oči jsou proto abnormálně namáhány.
Vypoulené oči či řídnoucí obočí
Pokud jsou oči neobvykle vypoulené směrem vpřed, bývá to důsledek onemocnění štítné žlázy. Funkcí obočí je především ochrana očí. Pokud si všimnete, že vám obočí začíná velmi výrazně řídnout a zároveň jeho chloupky jsou tenčí a slabší než dříve, může to být rovněž jeden z příznaků onemocnění štítné žlázy, kdy štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů
Tmavé kruhy či váčky pod očima
Obvykle jsou tmavé kruhy pod očima známkou velké únavy a vyčerpání organismu. Mohou také signalizovat, že člověk málo pije, nebo mu chybí důležité vitaminy a minerály. Pokud ale dostatečně spíte a relaxujete, může jít o erytém, který je příznakem onemocnění dermatomyositidou. Jedná se o autoimunitní onemocnění kůže a svalů, které se v prvních fázích projevuje často právě tmavými stíny kolem očí. Váčky pod očima jsou nejčastěji způsobeny zadržování vody, to může signalizovat infekci močového traktu či onemocněním ledvin.
Pokleslá víčka
Pokles víček do určité míry souvisí se stárnutím, může se ale jednat také o projev nedostatečné činnosti štítné žlázy nebo poruchy autoimunity. Pokud víčko poklesne náhle, může to být příznak mozkové mrtvice.