Vědecká studie provedená na devíti německých pacientech s koronavirem zveřejnila nečekané informace. Zatímco po deseti dnech se od nemocného sotva nakazíte, nejnebezpečnější jsou ti, kteří jsou již infikováni, ale příznaky zatím nevykazují. Výsledky uveřejnili na webu medRxiv.org
Pacienti bez příznaků šíří miliony virů
Lékaři se s takovým šířením nemoci ještě nesetkali. V nosech a krcích pacientů objevili až miliony virů, což tisícinásobně předčí nemocných nákazou SARS. Před pár dny to uveřejnil ředitel oddělení pro infekční nemoci a tropickou medicínu Clemens Wendtner z mnichovské kliniky Schwabing.
Tyto miliony virů kolem sebe šíří ti, kteří mají mírné nebo dosud žádné příznaky a ještě necítí žádný důvod k obavám, a proto se volně pohybují na veřejnosti. To je také důvod, proč se virus tak raketově a nekontrolovatelně šíří do všech stran. Mimo Wendtnera totéž potvrdili také výzkumníci z medicínského centra univerzity v americké Nebrasce.
Bez příznaků nebo před vypuknutím? Rozdíl je obrovský
Dobrá zpráva je, že poté, co tělo vyprodukuje protilátky, začne množství virů v těle klesat a zhruba po deseti dnech už je velmi nepravděpodobné, že pacient, který koronavirovou nákazu prodělal, nakazí někoho dalšího. Stejně tak některé studie naznačují, že lidé, kteří infekci prodělají pouze s mírnými příznaky nebo úplně bez nich, tolik virů do okolí nešíří oproti těm s vážnějším průběhem nemoci.
Nabízí se ale palčivá otázka: jak rozpoznat ty, kteří jsou zdraví od těch infikovaných a prudce nakažlivých? A jak poznat nemocné před vypuknutím příznaků, kteří šíří miliony virů, a ty, kteří jsou sice nemocní, ale průběh mají mírný díky nízkému množství virů ve svém těle?
Nezbývá než doufat v účinnost bezpečnostních opatření a v disciplinovanost spoluobčanů, kteří budou ochotni se přizpůsobit požadavkům a nebudou vystavovat sebe ani ostatní zbytečnému riziku nákazy, jíž od konce loňského roku již podlehlo přes 5000 lidí strašlivou a bolestivou smrtí.