Digestoř je čistá jako nikdy předtím: Stačí ji na 2 minuty namočit do této směsi – stojí 5 Kč

Základem čisté domácnosti je čistá kuchyně. Je to totiž místo s největším potenciálem špíny, bakterií, ale také virů. Dřez nebo odpadkový koš jsou líhní největšího počtu mikrobů v domácnosti. Lépe na tom není ani sporák nebo samotná kuchyňská linka. Jak na perfektně čistou kuchyni bez bakterií a zápachu? Vyzkoušejte našich 10 triků!

Reklama

#1 Obklady jako nové

Jak pořádně vyčistit obklady nebo dlažbu? Ve spárách se udržuje nečistota a postupně spáry šednou, proto potřete jedlou sodou, následně postříkejte octem a nechte působit 2-3 minuty. Můžete vydrhnout větší nečistoty starým kartáčem, poté vše umyjte hadříkem.

#2 Čištění mycí houby

Víte, že mycí houbička je nejšpinavější věc v domácnosti? Rozhodně je na čele žebříčku, měňte ji proto každý týden. I během týdne ji však čistěte, možné jsou 2 způsoby:

  • Vložte houbu do mikrovlnky se sklenicí vody, zahřívejte na střední až vysoký režim 30 vteřin. Pozor při vyjímání, může být vařící!
  • Přidejte houbu do myčky na dlouhý mycí cyklus, můžete jí dát do přihrádky mezi špinavé příbory.

#3 Odstraňte nečistoty v mezerách

Různé zdířky a mezery jsou pro nečistoty ideálním prostředím. Navlhčete proto hadřík, dejte ho na kuchyňský nůž a s jeho pomocí ze všech mezer špínu odstraňte.

Reklama

#4 Vyčistěte filtry

Jak odstranit mastnou špínu z digestoře a různých filtrů a mřížek? Jednoduše je vložte do vroucí vody spolu s několika lžícemi jedlé sody, nechte chvilku působit. Filtry a mřížky budou zase jako nové.

#5 Ze staré a opálené pánve zase nová

Do pánve nalijte vodu, přidejte pár kapek octa a dejte vařit na sporák. Po dosažení varu dejte stranou a přidejte jedlou sodu. Nechte působit, poté směs vylijte a vyčistěte. Zaschlou špínu můžete dodatečně odstranit jedlou sodou, kterou dáte přímo na skvrnu, vyčistěte hadříkem z mikrovlákna.

#6 Nerezový dřez se bude opět blýskat

Dřez můžete umýt houbou, případně použít vodu a jedlou sodu. Stále není čistý? Vyzkoušejte kombinaci peroxidu vodíku s čisticím prostředkem. Stejně účinně působí také obyčejný ocet s běžným mycím gelem.

#7 Baterie bez vodního kamene

Do malého igelitového sáčku nasypte jedlou sodu, přidejte ocet a nasuňte na baterii nebo kohoutek. Upevněte gumičkou a nechte působit. Po hodině rozetřete zbytek, pomocí starého zubního kartáčku dočistěte.

#8 Mokrá papírová utěrka namísto lopatky

Jak dokonale sebrat z povrchu nebo podlahy drobné nečistoty, prach a smítka? Mokrým ubrouskem nebo navlhčenou papírovou utěrkou to půjde samo!

#9 Hořáky jako nové

U některých sporáků lze sundat jednotlivě hořáky, vložte je do sáčku a přidejte ¼ šálku čpavku nebo čpavkové vody. Sáček uzavřete a nechte působit přes noc, ráno hořáky vyjměte a dočistěte mokrou houbou, před použitím nechte uschnout.

#10 Vyčištění pekáčů

Jak vyčistit různé pekáče a zapékací misky? Zapečené kousky a skvrny odstraníte mycím prostředkem s jedlou sodou. Přilijte teplou vodu. Mezitím si připravte kouli ze zmuchlaného alobalu a tou vycídíte i zaschlé a připečené zbytky. Na závěr opláchněte vodou.

Reklama