Myslela si, že je dobrá matka, ale potom zjistila, kolik hrozných chyb dělá a co tím může způsobit: Myslíte si, že se k dětem chováte správně? – Tyhle fatální chyby dělá 87% Čechů, rodičů

Nošení malých dětí musí být prováděno s veškerou obezřetností, jelikož špatný úchop může být pro dítě velmi nebezpečný zejména v souvislosti se správným vývojem jejich organismu. Opakované špatné držení při nošení se může později projevit v deformitách nebo chronické bolesti. Z tohoto důvodu je potřeba dodržovat správné způsoby nošení a vyvarovat se chyb, jež by mohly dítěti ublížit. Zde je šest nejčastějších chyb, kterých se při nošení dětí lidé dopouštějí. Pokud jste jedním z nich, ihned se takových návyků zbavte.

Reklama

Držení pouze v podpaží

Zvedáte-li dítě z vodorovné polohy, nedržte ho pouze v podpaží. Dětská hlavička zejména u novorozeňat a kojenců vyžaduje vždy oporu, přestože dítě již hlavu bez problémů drží. Zvedáte-li je za podpaží, má tendenci hlavu zaklánět, protože poslední dva krční obratle páteře pod hlavou ještě nejsou dostatečně vyvinuté, aby nesly celou její váhu. Dítě je schopné samo držet hlavičku až mezi 4. a 6. měsícem, do té doby je nutné ji vždy podpírat, jinak může mít potíže s dýcháním či bolestí.

Zvedání dítěte za záda

Leží-li dítě na bříšku, nikdy jej nezvedejte v této poloze tak, že jej držíte pouze za záda. Tento pohyb je velkou zátěží pro jeho páteř. Chcete-li dítě zvednout, otočte jej na záda a zvedejte standardním způsobem, tedy s oporou hlavičky a zad.

Nošení v dětském nosítku

Dítě můžete nosit v nosítku až od hmotnosti 3,5 kg. V nosítku se musí cítit pohodlně, hlavičku by mělo mít opřenu o váš hrudník. Důležité je, aby mělo správně podepřené nožičky, pokud nebude dobře usazené, může se potýkat s problémy vývoje kyčlí, jako jsou dislokace nebo dysplazie.

Reklama

Opírání hlavičky o vaše rameno

Držíte-li dítě v náručí tak, že ho podpíráte pod hýžděmi, mělo by se hlavou opírat o vaše rameno. Tato poloha je výhodná při uvolňování vzduchu nasátého při kojení. Je-li dítě příliš nízko s hlavou opřenou o vás hrudník, může mít problém vzduch vypustit ven. Také je důležité, aby mělo dítě obličej uvolněný a neblokovaný vaším oblečením.

Držíte dítě v jedné poloze

Častá změna polohy stimuluje vývoj svalů a opory dětského těla. Pokud jej držíte dlouho v jedné poloze, přestává mít potřebu se přizpůsobovat novým podmínkám a jeho svaly ochabují. Střídáním poloh držení získává zkušenosti ve vybalancování těla a schopnosti adaptace, současně posiluje jeho pohybové ústrojí.

Špatná podpora zad

Pokud držíte miminko v horizontální poloze pouze pod hlavou a hýžděmi, nemá jeho tělíčko dostatečnou podporu kvůli zcela volným zádům. Může se snadno prohnout a necítí se pohodlně. Bez opory zad je jeho páteř příliš zatížená – pokud ho takto držíte často, může to vyvolat fyziologické vývojové změny, které bude možná nutné kompenzovat rehabilitací.

Reklama