Na zahradě nám občas roste plno rostlin, o které vůbec nestojíme. Musíme je pak vytrhávat, aby neubíraly energii a živiny plodinám, o které zase stojíme. Těmto rostlinám, o které nestojíme, se říká obecně plevel. Ne ovšem všechen plevel musí být nutně k ničemu. Například jeden druh plevele má mnoho zázračných účinků, o kterých možná nemáte ani tušení. Dokáže vám pomoci při problémech s kostmi, cévami nebo vaší pokožkou. Jakmile poznáte obrovské výhody této zázračné rostliny, už nikdy ji nebudete jen tak zbavovat života. Má totiž cenu zlata.
Vyhodit či nevyhodit?
Honem se utíkejte podívat na svou zahradu, zda vám tam neroste tato zázračná zelená rostlinka coby plevel. Většinou ji tam objevíte a stejně jako většina ostatních zahrádkářů, tak i vy ji budete považovat za plevel a vetřelce vaší zahrady. Rychle se totiž rozrůstá a zbavit se jí jde velmi obtížně. Měli byste mít ovšem na paměti, že právě tato rostlina má spoustu zázračných výhod pro naše tělo, díky obsahu omega mastných kyselin. Jde o šruchu zelnou.
Plevel plný vitaminů
Nať této rostliny obsahuje bílkoviny, tuky, sacharidy, vlákninu, minerály a je bohatá na vitamin C i B. Obsahuje také glykosidy, slizy, saponiny, hořčiny, silice a organické kyseliny. Má 7krát více beta karotenu než mrkev a 6krát více vitaminu E jako špenát. Má také obrovské množství omega-3 mastných kyselin, které naše tělo potřebuje pro boj s rakovinou, srdečními onemocněními nebo nespavostí.
Výhody šruchy pro člověka
Nyní si ukážeme, jak skvělé účinky má šrucha zelná na naše tělo. Pomáhá srdci, cévám a skvěle bojuje proti nespavosti. Udržuje silné kosti, klouby a má skvělé protizánětlivé účinky. Posiluje naši imunitu a pomáhá osobám při hypertenzi. Má antidepresivní účinky a pomáhá také při diabetu 2.typu. Díky vysokému obsahu vitaminu A, a dalším látkám pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním a mozkové mrtvici. Skvěle se také hodí při péči o pokožku. Její listy je možné odšťavnit a její šťávu následně pít.