Už naše babičky používaly medvědí česnek jako všelék. Vyzkoušejte ho i vy.

Česnek medvědí je používán jako léčivá rostlina, zelenina a pěstuje se i pro okrasu.
Název dostal díky zásluze medvědů. Ti se po probuzení zimního spánku s radostí vydávají na porosty česneku, který jim pročistí útroby.

Reklama

Jaké má medvědí česnek účinky
Použití v kuchyni: sbírá se nať na počátku květu, tj. v květnu, a cibule v srpnu a září.
Čerstvou natí se koření bílé polévky, omáčky, masa apod.

Použití v léčitelství: česnek se doporučuje pro snížení krevního tlaku, proti chřipkám, ateroskleróze a astmatu.
Dále napomáhá
paměť
žaludek
střeva
plynatost
zácpa
křeče střev
závratě
pocit tlaku v hlavě
úzkost
zahlenění průdušek
chronický kašel
tuberkulóza
čistí ledviny
čistí močové cesty
čistí žaludek, střeva
vyrážky

Česnek medvědí patří mezi mezí první posli jara.
Česnek medvědí roste na humusovitých vlhkých loukách, stinných a vlhkých místech, pod keři a v listnatých horských lesích. Česnek nemusíme ani vidět proto abychom ho našli, na jeho stopu nás naláká jeho specifická vůně. Díky tomu i poznáte, že nesbíráte jinou jedovatou bylinu nebo konvalinku. Jsou si trochu podobné.

Reklama

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Jeho růst začíná už začátkem dubna. Kvete však až uprostřed května. Ukládá v sobě léčivé síly a vypráví se o něm, že medvědi patří mezi první co ho objeví. Jelikož ho potřebují po zimním spánku, aby se pročistili. V podstatě medvědí česnek má podobné vlastnosti jako česnek kuchyňský, ale je mnohem léčivější a aromatičtější. Proto je i vhodný, když se rozhodnete pro jarní detoxikaci těla.

Usušené listy ztrácejí léčivé účinky. Proto jestli se rozhodnete pro detoxikaci těla použijte pouze čerstvé listy. Můžete si je dát například na chleba s máslem. Nadrobno nasekaný používáme do polévek. Listy však můžete přidat i do salátu.

Cibulky česneku medvědího můžete používat místo česneku, který běžně používáte. Lidé s citlivým žaludkem by měli listy a cibulky nakrájet nadrobno a zalít je horkým mlékem. Pak už jen stačí nechat vylouhovat a pít po doušcích.

Pokud toužíte o tom mít tento „všelék“ doma, tak si udělejte lihový výtažek – tinkturu. Používáme denně 12 kapek ve vodě.
Kapky napomáhají lepší paměti, zabraňují arteroskleroze a zbavují nás i jiných potížích.

Česnek medvědí je velice dobrý pomocník při problémech s žaludkem a střev.
Je vhodný při akutních průjmech nebo při zácpě, kterou doprovází silné křeče.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Škrkavky a hlístice se po určité době ztrácejí. Zlepšuje se výkonnost střev a tím se ztrácejí o obtíže. Polevují i žaludkem vyvolané poruchy, činnosti srdce, nespavost, ale i ty potíže, jejichž původ je ve zvápenatění cév nebo ve vysokém krevním tlaku.

Z česneku lze udělat i víno, které napomáhá především starým lidem, kteří mají problémy s dýcháním. Dokonce při zastaralém kašli se zahlenění průdušek uvolňuje.
Doporučuje se i při tuberkolóze.

..:Švýcarský lékař a bylinkář Künzle, tuto rostlinu opravdu chválil:..
Pročišťuje celé tělo, vyhání nemocné látky, ozdravuje krev, vyhání a zabíjí jedovaté látky.
Stále nemocní lidé, kteří mají moučnatou tvář, tbc krčních uzlin, kteří jsou revmatici, měli by si tento česnek cenit jako zlato.
Žádná bylinka na zemi není tak účinná pro pročištění žaludku, střev a krve.
Mladí lidé by rozkvetly jako růžový záhon a vypučeli jako větvička jedle na sluníčku.“

Také se svěřil s tím, že zná rodinu, která po roky navštěvovala lékaře s tím, že trpí silnýma vyrážkami. Pak začali používat medvědí česnek a nemohli si jeho účinky vynachválit. Jejich vyrážky zmizely a cítili se mnohem lépe.

Způsoby užívání
Oblíbený způsob užívání je jako koření. Listy česneku se nakrájí na menší kousky, které pak lze použít do pomazánek, polévek a salátů.

Tinktura z česneku medvědího: Nakrájené listy nebo cibulky a naplníme až po hrdlo lahve, zalijeme 38 až 40% režnou nebo jinou doma vypálenou kořalkou. A necháme 14 dní odležet na teplém místě. Používá se denně 10 až 15 kapek do vody.

Víno z česneku medvědího: Budete potřebovat hrst nakrájených listů, krátce povaříme v asi 1/4 bílého vína, osladíme podle chuti medem.
Obden můžete popíjet po doušcích.

 

Reklama