Slovensko patří do jedenáctky evropských zemí, kde je alkohol za volantem zcela zakázán. V těchto zemích je tedy jednoznačně dána přednost bezpečí všech účastníků silničního provozu. Nulová tolerance je zde stanovena zejména z toho důvodu, že i na nízkou hladinu alkoholu v krvi mohou lidé reagovat různě a u někoho může i trocha alkoholu snížit jeho řidičské schopnosti.
Navíc, rozdíly jsou i mezi pohlavími, ženy vstřebávají alkohol hůř než muži, což je dáno několika faktory:
- menším množstvím enzymu v žaludku, který rozkládá alkohol,
- větším podílem tuku v těle, a
- celkovým menším objemem ženského těla.
Ani nulová tolerance v zákoně však bohužel neznamená, že se nestávají případy, kdy dochází k porušování tohoto zákazu a policisté se takovými záležitostmi zabývají prakticky denně. I jejich rutinní činnost však občas naruší případ, který se výrazněji vymyká normálu, a nad kterým zůstává rozum stát i zkušeným policistům.
Alarmující případ, v němž hraje roli i dítě
Zamiřte s námi do krásného Trenčínského (slovensky Trenčianského) kraje na západě Slovenska, kterým protéká řeka Váh. V obci Lubina zde policisté při běžné silniční kontrole zaznamenali, že se jedna z řidiček dopustila dopravního přestupku. Zastavili ji a vyzvali, aby vystoupila z vozu a předložila doklady. Už na první pohled bylo zřejmé, že žena před jízdou požila větší množství alkoholu. To, co policisty však zaskočilo, byla skutečnost, že žena ve vozidle nebyla sama, měla v něm i své nezletilé dítě, které tak vystavila skutečnému nebezpečí.
Jak potvrdila následná dechová zkoušku pomocí přístroje, hladina alkoholu v krvi této jednačtyřicetileté ženy byla při prvním měření 2,48 promile, tedy 1,19 mg/l. Při opakovaném testu byla tato hodnota potvrzena, protože přístroj ukázal 2,50 promile alkoholu, tedy 1,20 mg/l.
Bylo obrovským štěstím, že do okamžiku kontroly se řidička dopustila pouze menšího dopravního přestupku a nestačilo se stát něco mnohem horšího. Ve stavu, v jakém byla, mohla způsobit i řetězovou dopravní nehodu a ohrozit život nejen svůj a svého dítěte, ale také ostatních osob.
Proč nepít před řízením
Jako varovný příklad jej policisté zveřejnili na sociálních sítích. Pokud to alespoň jednoho člověka odradí od toho, aby s alkoholem v krvi sedal za volant, i když měl třeba „jen jedno“, nebo jede „jen kousek“, naplní to svůj účel.
Na internetu lze najít nespočet lidských osudů, které navždy poznamenal nezodpovědný řidič, který bez ohledu na možné následky sedl za volant přesto, že předtím pil. Jde o zmařené životy, mladé lidi bez končetin nebo upoutané na invalidní vozík, dokonce i případy, kdy lidé přišli o tvář, když se automobil vlivem nehody vznítil. Jde o zbytečné tragédie, které se nemusejí stávat, když budeme všichni myslet na to, co se může následkem našeho chování přihodit.
Konec našeho příběhu
Řidička z našeho případu bude obviněna z přečinu, jehož skutková podstata spočívá v ohrožování vlivem návykové látky. S největší pravděpodobností ji soud pošle na několik let za mříže a dítě tak bude vyrůstat bez matky a s vědomím, že je ve vězení.