Možná se probouzíte po dlouhém večírku, kde se jedlo a pilo dlouho do rána, možná jste předchozí den, večer a noc strávili jako hosté na svatbě, kde jste si ze švédských stolů dopřávali vše, co se nabízelo, a neodmítli jste ani přípitek, a to nejen s nevěstou a ženichem, ale nakonec ani s úplně všemi svatebními hosty.
Je poměrně normální, že se pak ráno necítíte úplně nejlépe a ani chuť ve vašich ústech není úplně příjemná. Když si však vyčistíte zuby a použijete ideálně i ústní vodu a budete den, dva „sekat latinu“, tyto potíže odezní.
Pokud se však s nepříjemnou chutí v ústech budíte prakticky každé ráno a vyzkoušeli jste už všechno možné, nedá se vyloučit, že se vaše tělo potýká s nějakým onemocněním a dává to tímto způsobem najevo. Signály vlastního těla nikdy nepodceňujte a věnujte jim patřičnou pozornost, můžete tak totiž včas zjistit, že něco není v pořádku.
Sladká chuť
Na první pohled by se mohlo zdát, že sladká chuť není nijak nebezpečná, protože může být i příjemná. Sladkou chuť si náš mozek spojuje s pozitivními podněty. Nenechejte se však oklamat, protože pokud máte sladkou chuť v ústech bez zjevné předchozí příčiny, může to být signál poruchy hladiny cukru ve vaší krvi, kdy vám může hrozit i diabetes, tedy cukrovka. Obraťte se rozhodně na svého praktického lékaře, který provede základní vyšetření a nasměruje vás k odborníkům, kteří mohou váš stav uvést pomocí léků do normálu a pomoci vám v dalším životě.
Slaná chuť
Cítíte-li v ústech častěji slanost, na vině bývá nedostatečný pitný režim, který je třeba co nejdříve upravit. Bez pravidelného přísunu tekutin totiž každý živý organismus doslova chátrá a dochází k poškozování vnitřních orgánů. Pozor na dostatečný příjem tekutin je třeba dát zejména u dětí, u kterých rychle dochází k dehydrataci hlavně v teplejším prostředí, ale také u starších lidí, kteří často mívají méně často pocit žízně, a proto obvykle pijí méně, než by správně měli.
Zvyšte tedy příjem tekutin, ideálně pramenité, neperlivé vody, kterou můžete kombinovat i s čaji a s minerální vodou. Čistá voda by ale vždy měla být základ.
Kovová chuť
Kovová chuť v ústech je velice nepříjemná a příčin může být více. Mezi ty častější patří:
- užívání některých léků, například antibiotik, léků proti zvýšené funkci štítné žlázy
- kouření
- hormonální změny
- parodontóza, zánět dásní nebo jiné obdobné problémy, a
- otrava těžkými kovy, například rtutí nebo olovem.
Většina těchto příčin by samozřejmě měla být indikována a léčena lékařem, pokud se však jedná o nepříliš závažný nedostatek stavu ústní dutiny, může pomoci výplach s využitím jedlé sody.
Kyselá chuť
Pozor na kyselou chuť v ústech, protože pokud pro ni nemáte racionální vysvětlení, znamená to, že problém je v žaludku, který bojuje s překyselením.
Překyselení způsobuje většinou nevhodná strava, kdy člověk častěji konzumuje mastná, zejména smažená jídla, a také jídla sladká. Už pouhá úprava jídelníčku vám může pomoci tento problém odstranit, pokud však přetrvává, obraťte se raději na lékaře, který může diagnostikovat jinou příčinu.
Hořká chuť
Hořkou chuť mají někteří lidé docela rádi a vyhledávají například ovoce nebo nápoje, které ji mají. Pokud se však hořká chuť jakoby sama do úst vrací, může signalizovat problém s játry a jejich funkcemi, což by se rozhodně nemělo podceňovat.
Než se vydáte k lékaři, můžete zkusit tento nepříjemný jev eliminovat, a to například tak, že
- začnete opravdu dbát na dodržování pitného režimu a pít budete především neperlivou vodu
- upravíte a odlehčíte jídelníček, především co nejvyšším snížením přijímané soli, která je pro tělo velice zatěžující, a pak také samozřejmě odstraněním těžkých jídel z běžného jídelníčku
- budete jíst pravidelně větší množství ovoce a zeleniny, než jste byli dosud zvyklí, a
- razantně omezíte příjem alkoholu.
Tato opatření se vám zřejmě nebudou jevit jako příliš příjemná, ale myslete na to, že si tím můžete opravdu zkvalitnit a prodloužit život a prožít ho bez zbytečných obtíží.