Vývar je v gastronomii velmi důležitý. Je základem mnoha lahodných polévek, nebo třeba omáček. Dokáže pohladit po žaludku a připravit jej na další chod. Nejoblíbenější je ten kuřecí a hovězí. Aby byl vývar skutečně dokonalý, je zapotřebí ho vařit opravdu dlouho. Tím se podpoří jeho chuť a síla. Někdy se však mohou hospodyňky potýkat s tím, že se vývar zakalí a je nevzhledný. Máme pro vás skvělé babičkovské tipy.
Jak si počínat při vaření dokonalého vývaru?
Aby váš vývar vynikal výjimečnou chutí a lahodil i oku, řiďte se těmito radami, které používaly i naše babičky:
- Do hrnce nalévejte vždy studenou vodu a s masem do ní vkládejte i koření (nové koření, bobkový list a kuličky pepře).
- Do vody přidejte i čerstvý libeček, který podpoří chuť vývaru.
- K masu a koření přidejte rovnou i očištěnou zeleninu, aby se uvařila ve stejnou dobu.
- Když se na vývaru vytvoří pěna, její odstranění půjde lépe, když do hrnce vlijete šálek studené vody.
Další praktické rady, s kterými vykouzlíte perfektní vývar
Pakliže chcete docílit toho, aby se vývar nezkalil, při vaření jej nemíchejte. V případě, že se tak stane, vývar odstavte z plotny, nechte vychladnout, vmíchejte do něj dva vaječné bílky, opět zahřejte a následně sceďte přes sítko a problém bude vyřešen. Proti zakalení polévky pomůže i vložení jednoho oloupaného bramboru do hrnce při vaření. K čirosti vývaru přispěje i vložení rajčete, nebo rajčatové slupky.
A jak docílíte vzhlednějšího odstínu vývaru? Před vařením přidejte do hrnce i neloupanou omytou cibuli, nebo zprudka opečenou mrkev. V momentu, kdy budete vařit vývar hovězí, je vhodné do polévky před ukončením varu vhodit pár sušených hub, krásně tak zezlátne.
Dochucování vývaru
Při vaření vývaru buďte opatrní co do solení. Během varu se totiž tekutina odpařuje a s ní i sůl. Můžete tak snadno dojít k tomu, že polévku přesolíte. Pokud se vám to přeci jen stane, vhoďte do vývaru loupanou propíchanou bramboru, která absorbuje přebytečnou slanost.