Podle varovných signálů poznáte, že jednáte se zlou osobou

Přestože se všichni lidé obklopují především osobami, které mají pozitivní vliv na jejich pocity a rozvoj, občas narazíme také na takové, které nemají s naším životem zcela dobrý úmysly. Existují lidé, kteří jsou z nějakých důvodů (ať už se jedná o zklamání, trauma či pouze špatné zkušenosti) negativní a mají tendence osobám ve svém okolí spíše škodit. Takoví lidé pak vnášejí do našich životů poměrně temné období, které ukončíme jen tak, že se jich zbavíme – ze začátku ovšem zpravidla není vždy hned jasné, že se jedná o zlou osobu. Objeví-li se ovšem některý z těchto 11 varovných signálů, měli byste se mít na pozoru.

Reklama

Jak poznáte, že jednáte se zlou osobou

Zlí lidé jsou obvykle hrubí a mohou vám život velmi znepříjemnit, zejména v případě, že si je zvolíte za partnery. V takové situaci je pak dobré si rozmyslet, jestli vám vztah i za tuto cenu stojí. Podívejme se spolu, jak se zlá povaha u lidí projevuje.

1.    Popírání reality

Bez ohledu na to, jaká fakta zlému člověku předložíte, vždy bude prosazovat svůj postoj a své vnímání jako jediné správné. Současně také za všechno zlé viní vás.

2.    Překrucování faktů

Pokud se zlým člověkem diskutujete (nebo se hádáte), má tendence upravovat fakta tak, aby se mu hodila do krámu. Nemá skrupulí některé skutečnosti vypustit nebo je přikrášlit, jen aby vyvolal požadovaný efekt (ať už se jedná o lítost nebo poražení diskutujícího protivníka).

Reklama

3.    Utajování skutečnosti

Zlí lidé jednají často nevhodně se všemi osobami ve svém okolí – vyjde-li takové jednání najevo, buď jej zatají nebo budou zapírat a obviňovat z lži ostatní.

4.    Zavádějící informace

Zlí lidé rádi se svými „obětmi“ rádi manipulují, narazí-li tedy na nějaký aspekt, který by vás mohl vyděsit, schválně jeho impakt zveličují, aby vás k sobě více přimkli. Rádi se staví do pozice jediného útočiště, v níž se cítí jistí.

5.    Vyhýbání se odpovědnosti

Pokud provede něco společensky nepřijatelného nebo škodlivého, ať už záměrně, nebo nedopatřením, zlí člověk se k takové chybě nikdy nepřizná. Ba co víc, je-li mu vina prokázána, není ochoten za ni přijmout odpovědnost ani sjednat nápravu.

6.    Lhaní

Zlí lidé používají lež jako způsob ochrany. Vypráví-li nějaký příběh, často a rádi zveličují a staví se do pozice, z níž vycházejí vždy jako ti ublížení nebo hrdinové. Jejich cílem se prezentovat sebe v tom nejlepším světle, aby mohli snáze ovládat své okolí.

7.    Nepřijímání vlastní viny

Pocit viny zlému člověku nic neříká. Pokud se jeho hříchy provalí, cítí se uražený, že jej z něčeho obviňujete, ale obvinění nepřijme, byť by byla sebepravdivější. Naopak vám šikovně vysvětlí, v čem se při jeho obviňování mýlíte.

8.    Manipulace

Chcete-li znát názor zlého člověka na nějaký problém, vždy vám vylíčí vše, co se mlže stát a rozhodně se pokusí využít příležitosti, aby každý vás každý takový problém posunul tam, kde vás potřebují. Zlý člověk je velmi manipulativní a řadu věcí vám prezentuje tak a do takové míry, abyste měli pocit, že se jedná o výjimečnou a ušlechtilou osobu.

9.    Zajímání se pouze o vlastní prospěch

Přispěchá-li vám zlý člověk na pomoc, dělá to většinou pouze v případě, že z toho pro něj plyne nějaká výhoda nebo prospěch. Ten může mít buď podobu finanční nebo materiálovou, může také být spojený s předpokladem vyššího přimknutí oběti k manipulátorovi.

10. Okrádání o čas

Zlí lidé mají tendence po vás požadovat všechen váš čas a zároveň jej řídit. Budou vás často kontrolovat a také citově vydírat, abyste jim věnovali maximum svého času (a na jiné vám pak prakticky prostor nezbude).

11. Dvojí život

Zlý člověk nemusí mít nutně někde utajenou rodinu, vede ovšem dvojí život (nebo i trojí) život, jelikož pro každou svou oběť vždy musí svět přikrášlovat tak aby odpovídal sérií lží, která mu pomáhá v manipulaci s jednotlivými lidmi.

Reklama