Pozor na účinnost roušek. Záleží totiž na jejich materiálu

Jak rychle přišla celosvětová pandemie, museli se lidé rychle přizpůsobit. Na velké výzkumy nebyl čas a veškerá rozhodnutí probíhala v krátkém čase a velmi impulzivně. Jedním z mnoho opatřeních, které přišlo po krátkém čase bylo nošení roušek. V mnoha státech bylo doporučováno nebo dokonce nařízeno krytí dýchacích cest. Účinnost roušek, šátků i respirátorů je velmi často diskutována a zkoumána. Jejich účinek se liší podle materiálů. Některé chrání vás, jiné okolí.

Reklama

Chirurgické roušky a respirátory

Vědci z Duke University v Severní Karolíně provedli rozsáhlou studii, aby jednotlivé materiály roušek prozkoumali. Zjistili, že jejich účinnost se liší v závislosti na použitém materiálu. Podívejte se, jak jednotlivé ochranné pomůcky uspěly v jejich testování.

Ideální volbou jsou podle výsledků studie klasické třívrstvé chirurgické roušky můžete zakoupit ZDE. Ta totiž brání šíření viru mezi ostatní, pokud ji nosí nakažená osoba. Celkově tak dokáže zpomalit šíření nákazy na veřejných místech s velkou koncentrací lidí. Druhou účinnou možností jsou respirátory N95 označované také jako FFP2. Jedná se o bezpečnou alternativu, která účinně brání nákaze osoby, která ji nosí. Problémem je ovšem to, že nechrání ostatní. Pokud ji tedy nakažená osoba nosí na veřejných místech, může nakazit osoby, se kterými přijde do styku.

Látkové roušky

Mnoho lidí volí obyčejnou látkovou roušku. V době propuknutí pandemie navíc ochranné pomůcky nebyly k dostání, a proto lidem nezbylo nic jiného než dýchací cesty krýt šálou, šátkem nebo vlastnoručně vyrobenou rouškou. Jejich účinek je ovšem menší než u chirurgických roušek nebo respirátorů. Jsou totiž docela propustné a nemohou zaručit dostatečnou úroveň ochrany. Jejich účinnost nabývá, pokud jsou ušity ze 100 % bavlny. Z hlediska účinnosti je ale podle vědců vhodnější polypropylenová rouška, která podle jejich hodnocení zaujímá třetí místo, hned za chirurgickými rouškami a respirátory.

Reklama