Ačkoliv by se mohlo zdát, zejména v souvislosti s rozšířením epidemie koronaviru z Číny, že netopýr je pro člověka nesmírně nebezpečný, není tomu tak. Na celém světě existuje řada organizací, které se starají o záchranu netopýrů a jejich následný návrat do přirozeného prostředí, přičemž také studují jejich zvyky a chování. Působí také edukativně a neúnavně vysvětlují dětem i dospělým, že netopýři jsou zajímaví a velice potřební, a zároveň vyvracejí mýty, které si o nich lidé předávali z generace na generaci.
Mýty o netopýrech
Mezi nejčastější mýty o netopýrech patří přesvědčení, že se jedná o nečistá zvířata. Opak je však pravdou, protože netopýři tráví péčí o svou čistotu a zevnějšek podstatnou část času, po který jsou aktivní. Mají velice propracované čisticí metody a s očistou pomáhají také ostatním obyvatelům kolonie.
S tímto mýtem úzce souvisí další, a to ten, že netopýři přenášejí řadu nemocí a jsou tak pro člověka velice nebezpeční. Ani s tímto tvrzením se vědci nijak neztotožňují, například druh netopýra, který obývá Austrálii, přenáší pouze jedinou nemoc, která je přímo přenosná na člověka. Virus, který tuto nemoc způsobuje, byl však nalezen pouze u 0,01 % australské netopýří populace, což je zanedbatelné množství. Navíc, proti tomuto viru byla vyvinuta účinná vakcína.
Lidé versus netopýři
Jako pro mnoho jiných živočišných druhů, i pro netopýry představují největšího nepřítele lidé. Ohrožují je domácí mazlíčci, různé druhy pletiv, zejména ostnatý drát, často dochází také k jejich srážkám s automobily. Netopýři samozřejmě trpí také úbytkem přirozeného prostředí, který je zejména důsledkem plošného kácení lesů. Lidé si přitom často neuvědomují, jak důležitou součástí ekosystému netopýři jsou. Užiteční jsou například tím, že výrazně napomáhají opylování rostlin a také přenášejí semena. V Austrálii například mají zásadní podíl na zachování a rozšiřování eukalyptových porostů, které tvoří nenahraditelnou součást jídelníčku koal.
Unikátní létající savci
Unikátnost netopýrů spočívá zejména v tom, že jako jediní savci dokážou létat. Jejich způsob letu se však například od ptáků výrazně liší, protože zatímco kostra křídel ptáků je poměrně pevná, u netopýrů je tvořena více klouby a je flexibilnější, což jim umožňuje pohyb do všech stran.
Skvělí lovci
Netopýři patří mezi výborné lovce a k lovu používají echolokaci i sonar. Netopýr potřebuje v letu pouhé tři sekundy k tomu, aby vyhodnotil, zda je daný objekt vhodný k jídlu či nikoliv, a pokud není, obratně se mu vyhne. Pomocí echolokace hledají netopýři dokonce i oblíbené druhy ovoce, protože čich příliš vyvinutý nemají.