Máte stále orosená okna v bytě? Zkuste tento způsob.

Jakmile se venku začne ochlazovat, objeví se rok co rok stejný problém. Začnou se rosit okna. Tento jev je založený na prosté fyzice. Uvnitř místnosti je větší teplo než venku. Sklo je tudíž ochlazováno. V důsledku toho se na něm začne srážet vlhkost. Sama o sobě není škodlivá, co je ale horší, je, že nám mohou začít plesnivět okenní rámy, a to i když jsou plastové, a stékající voda zanechává ošklivé stopy na našich stěnách. A to nemluvím o tom, že nám mohou začít plesnivět i zdi.

Reklama

Co máme dělat, abychom tomu předešli

Pokud máme namontovaná nová okna, určitě je dobré zkontrolovat, zda máme uvnitř rámu nastavené větrání na zimní provoz. Zní to neuvěřitelně, ale o tom, že okna mají letní a zimní režim, ví jen málo lidí. U těch dříve osazených, máme několik možností. Chodit každých pár hodin a utírat vlhkost hadrem. Je mnohem lepší zkusit odstranit příčinu. Jinak větrat, snížit vlhkost v bytě, pořídit si předokenní žaluzie, nebo zkusit babské rady, jak rosení oken předcházet. Jistě o dost z nich slyšeli, nebo o nich četli, a leckteré vyzkoušeli. S větším, či menším úspěchem. Zkusíme vám přiblížit také jednu. Možná jste o ní slyšeli, nebo ji praktikujete, a můžete tak potvrdit, jestli je účinná, a to jak moc.

Docela levná pěna na holení

Ano vidíte dobře. Pěna na holení. Leckdo se tomu zasměje, ale než to uděláte, vezměte své polovičce levnější pěnu na holení a s chutí do toho. Okno by mělo být čisté. Pokud není vlhké, stačí ho utřít suchou utěrkou, nebo hadříkem z mikrovlákna. Pak vezmeme pěnu a nastříkáme ji na okno. Nemusí jí být moc, stačí jí tolik, aby po rozetření pokryla celou plochu okna. Pak vezmeme vlhký hadřík a pěnu po skle rozetřeme. Nejvíc se okno rosí dole, tak tam si dejte záležet, aby bylo sklo ošetřené celé. Přebytek pěny setřeme nejlépe gumovou stěrkou, a pak papírovým ubrouskem vytřeme dosucha. No a nyní budeme čekat, jak moc, zda či vůbec se okno opět bude rosit.

Funguje to i na sklo ve dveřích

Sklo se rosí v okně, stejně jako ve dveřích, nebo třeba francouzském okně. Zákony fyziky platí na každé sklo, které je z jedné strany ohřáté, a z druhé ochlazované. Toto opatření by mělo fungovat několik měsíců. Když to stihneme před začátkem zimy, tak s přehledem nám vydrží do jara. Pak se teploty zvyšují, a problém s rosením zmizí, než přijde další zima.

Reklama