Počátek očkování provázely klamavé zprávy o tom, jak je vakcinace nebezpečná a řada lidí těmto zprávám uvěřila. Nyní, když je vakcína konečně dostupná, se mnoho lidí odmítá nechat očkovat. A to i přesto, že všechny provedené klinické testy hovoří ve prospěch vakcíny a věří se, že právě ona dokáže pandemii zastavit.
Podle všeho se ale zdá, že pokud budete chtít trochu normálně žít, očkování se nebude dát vyhnout. Jednou z možných variant, kterou toho lze docílit, je tzv. vakcinační pas. Díky němu by očkovaní lidé mohli mít jisté výhodu jako třeba návštěvy restaurací nebo cesty do zahraničí. Mnoho lidí se ale proti tomu bouří a považují to za omezení osobní svobody.
Očkování nebude povinné
Současný ministr zdravotnictví Jan Blatný rovněž občany podporuje k tomu, aby se nechali očkovat. Zároveň ale zdůrazňuje, že očkování nebude povinné. Podle něj by měl očkovací pas případně usnadnit vycestování bez negativního testu, který je dnes prakticky všude vyžadován. Podle něj by měl očkovací pas sloužit pouze jako dobrovolné usnadnění cestování, ale v žádném případě nebude povinně vyžadován.
Samotná myšlenka očkovacího pasu přitom není nic nového. I dnes existují země, do kterých vás nepustí bez platného očkování na určité nemoci. Očkovací pas by tak mohl ulehčit život dojíždějícím a mnoha lidem, kteří musí pravidelně cestovat do zahraničí.
Takový očkovací pas je vlastně karta, která zaznamenává údaje nejen o povinném očkování, ale také případně o jiných typech doporučeného očkování, která jsou vyžadována pro vstup do konkrétní země nebo oblasti.
O očkovacím pase se hovořilo již na jaře
Už po první vlně koronaviru se o možnosti očkovacího pasu hovořilo. Tehdy však samozřejmě ještě nebyla dostupná vakcína, takže návrh nebyl dále rozvinut. Je ale pravděpodobné, že na půdě Evropské unie se o podobném návrhu bude v nejbližších dnech jednat, aby se projekt případně stihl připravit ještě před letními prázdninami.