Představte si, že se celých šest svého života trápíte tím, že nemůžete pořádně mluvit, jíst a ani spát. Tohle příkoří si prožil šestiletý chlapec z Texasu jménem Mason Motz. Nikdo z lékařů po dlouhá léta nepřišel na to, co jeho problémy způsobuje. Rozuzlení nastolila až návštěva stomatologa.
Domněnky o genetické nemoci
Lékaři si zprvu mysleli, že malý Mason trpí vzácnou genetickou poruchou, která se nazývá Sotosův syndrom. Ten se může projevovat mentální opožděností dítěte, poruchami chování, hyperaktivitou a abnormálním vývojem těla. Jenže o tuto nemoc zdaleka nešlo. Chlapec byl totiž jinak zcela zdráv. Obtěžkán byl pouze tím, že se mu ve škole posmívali a nemohl vyjádřit plně své pocity vůči svému okolí. A tak rodiče Masona pátrali dál.
Řešení přišlo až na stomatologii
Mason s rodiči podstoupil celou řadu vyšetření, ale na nic se nepřišlo. Až pak při běžné stomatologické prohlídce u doktorky Amy Luedermannové se dopátrali všichni příčiny. Stomatoložka matce a otci sdělila, že má Mason srostlý jazyk. V podstatě se jednalo o to, že měl chlapec velmi krátkou podjazykovou uzdičku, což mu znemožňovalo správně vyslovovat a také jíst. Bylo tedy nutné provést chirurgický zákrok.
Po operaci se chlapec jako by podruhé narodil
Po úspěšné operaci se šestiletý chlapec několik dní zotavoval, avšak již mohl normálně komunikovat se svými rodiči a také se bez problémů najedl. A dokonce i jeho spánek se zlepšil. Mason se tak doslova podruhé narodil. Svůj dětský věk si začal konečně užívat naplno, jako jeho vrstevníci. I ve škole se ostatně lépe začlenil a posmívání spolužáků náhle ustalo.
Proč je jazyk tolik důležitý?
Bez jazyku v ústech bychom byli němí, to je celkem zřejmé. Jedná se totiž o svalový orgán, který umožňuje vydávat specifické zvuky a vyslovovat slova. Kromě jiného jej potřebujeme i k rozeznávání chutí a k rozmělňování potravy, stejně jako chrup. Svou důležitou roli hraji i při polykání.