Pokud se budete držet těchto pravidel, už nikdy nebudete mít doma nepořádek!

Marie Kondo je poradkyně, nebo pokud chcete, průvodkyně úklidem. Proslavila ji především kniha, která řeší všechny otázky týkající se úklidu. Triky z této knihy by Vás měly hlavně naučit, jak mít stále a za každých okolností uklizeno. Marie Kondo tvrdí, že je lepší po kouscích uklízet každý den. Pak už nemusíte strávit celou sobotu s hadrem v ruce.

Reklama

Efektivní úklid zahrnuje dva hlavní kroky.

  1. Vyřazování zbytečných věcí.
  2. Najít vhodné místo pro věci, které skutečně potřebujete.

Dokud se nezbavíte všech zbytečností, ani jen neuvažujte o tom, že byste pro věci hledali vhodné místo. Na prvním místě by vždy mělo být vyřazování.

Všechny zbytečnosti vyhodit

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Určitě jste i Vy slyšeli o nepsaném pravidle, které zní: „Pokud nějakou věc nepoužíváš více než rok, je načase ji vyhodit.“ Toto pravidlo je podle Marie zbytečné a nutí nás to obvykle věci dále odkládat do krabic, jen kvůli tomu, že si řekneme, že se nám to ještě někdy může hodit. Úplně nejhorší je asi něco takového, jako když si vytvoříte krabici s názvem „promyslet si“. Věřte či ne, takové věci budete skladovat další rok a nakonec je i tak vyhodíte. Nejlepší je rozhodnout se hned. „Potřebuji to? Mám z této věci ještě nějaké potěšení? „To jsou všechno otázky, na které když odpovíte záporně, tak je jejich osud zpečetěn.

Reklama

Systém kategorie za kategorií

Namísto přístupu „pokoj za pokojem“, a tedy něco jako „dnes uklidím obývák a zítra kuchyni“, vyzkoušejte systém „kategorie za kategorií“. Obecně to znamená, že si určíme: dnes seřadím oblečení, zítra knihy. Pomůže Vám to lépe se rozhodnout, které věci si ponechat, a které vyhodit. Všechny položky z jedné kategorie si shromážděte na jednom místě. To Vám ukáže, kolik věcí vlastně máte. Upozorňuji Vás, že tato „kupa“ bývá často dvakrát větší, než si myslíte, že bude.

Uklízet začněte vždy od běžných věcí, jako jsou např. oblečení, knihy, CD, make-up, psací potřeby a podobně. Teprve poté se vrhněte na dárky, které jste dostali, nebo na věci, které mají pro vás nějakou sentimentální hodnotu. Uvidíte, že Vám to třídění půjde mnohem lépe.

Rodinu vynechejte

Nikdy neukazujte přátelům nebo rodině věci, které se chystáte vyhodit. Pro rodiče to často bývá stresující, když vidí, co chtějí jejich děti všechno vyhodit. Mají pocit, že s věcmi, které zbyly, nebudou moc „žít“ dál. Navíc je téměř jisté, že by nás přemlouvali, abychom si spoustu zbytečností nechali a skladovali je dál.

Neodkládejte oblečení „na doma“

Mnoho lidí, přiznám se, že i já, shromažďuje ve skříni oblečení, které již nenosí ven s myšlenkou, že ho bude nosit „na doma“. Nedělejte to. Není důvod nechávat si oblečení, které už nebudete nosit a na doma Vám stačí pár triček a tepláky, nepotřebujete ještě košile a roztrhané rifle. Čas, který strávíte doma, je vzácný, a proto si dopřejte pár nových kousků. Neničte si domácí pohodu tím, že si obléknete staré tričko s fleky jen proto, že Vám je líto ho vyhodit.

Rozlučte se se suvenýry

Jste schopni vyhodit dárky, které Vám darovala nějaká blízká osoba? Ano, všichni jsme se již ocitli v takové situaci. Dárek není věc, ale je to prostředek, přes který vyjadřujeme své pocity. Pokud se na nějaký suvenýr podíváte a nezažíváte při něm právě nějaký pocitový „vodopád“, tak je více než jisté, že se s tímto dárkem můžete klidně rozloučit.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Ukládejte moudře

Když už jsme se naučili uklízet podle kategorií, nyní je načase, abyste věděli, že věci z jedné kategorie byste vždy měli skladovat blízko u sebe, nejlépe asi v jedné místnosti. Takto vždy budete vědět, kde co je a pokud chcete mít vždy volný prostor, musí být Vaše věci prakticky a systematicky uloženy. Příklad špatného úklidu je z mého života. Minule jsem hledala lepicí pásku a našla jsem ji v nočním stolku. Dosud netuším, jak se tam dostala.

Tajemství, které je klíčem

Revoluční objev Marie Kondo je, že věci je třeba ukládat vertikálně. Toto pravidlo neplatí jen pro knihy, časopisy a různé dokumenty, ale i pro oblečení. Důležitou věcí je také skládání jednotlivých kousků a vlastně to, že pokud jdete do skříně pro nějakou věc, ostatní zůstanou pěkně na svém místě a nevypadnou ze skříně, jak to už bývá zvykem. Dobrý tip od Marie je, že oblečení by mělo být seřazeno od nejtmavší po nejsvětlejší barvu. Pro rychlé skladování spodního prádla Vám dobře poslouží pletené košíky nebo krabice od bot, které vložíte do šuplíků.

Pokud si uklidíte v bytě či domě, uklidíte si i v životě. Pořádek Vám pomůže dát si své záležitosti do pořádku a dokonce Vám to může pomoci vypořádat se s minulostí. Nepodstatné věci ze života vyhodíte a hned se Vám trochu uleví. Věřte či ne, není hezčí pocit jako vyhodit věci od expřítele, který Vám nějak ublížil. Samozřejmě to trochu nadlehčujeme, ale za pokus to stojí.

Reklama