Samozřejmostí je, že ne všechno v naší budoucnosti můžeme ovlivnit. Zrovna zdraví a prevence je jeden z faktorů, kterým se můžeme věnovat. Sice to neznamená, že žádnou nemoc nedostaneme, ale snížíme tak pravděpodobnosti nemoci. Proběhla studie, která dokládá, že genetika a správná výživa ovlivňuje i Alzheimerovu chorobu. Zároveň také přinesla body, kterými se můžeme proti této nemoci chránit. Snižte tak riziko této zákeřné nemoci, prevence nevyžaduje žádná přísná pravidla, je to poměrně prosté.
Užívání léků jako spouštěč Alzheimerovy choroby
Studie prokázala souvislost mezi užíváním léků a pozdějším výskytem Alzheimerovy choroby. Jedná se o léky proti nespavosti a úzkosti, které jsou na bázi benzodiazepinů. Tyto léky by měli být užívány pouze krátkodobě, ale mnoho lidí je užívá delší dobu. Studie publikovaná v British Medical Journal sledovala 796 000 Kanaďanů s Alzheimerovou chorobou a 184 000 zdravých po dobu šesti let. Bylo zjištěno, že užívání benzodiazepinů po dobu delší než tři měsíce, bylo spojeno s 51% nárůstem Alzheimerovy choroby. Vyšší riziko této nemoci mají také lidé, kteří často dostávají údery do hlavy. Po úderu může vzniknout zánět, který ústí v Alzheimerovu chorobu.
Kvalitní spánek a dobré mezilidské vztahy
Nedostatek spánku může také podpořit rychlejší rozvoj Alzheimerovy choroby. Nedostatek spánku mění i schopnost učení, paměť a způsob, jakým mezi sebou neurony komunikují. A právě toto vše je nedostatkem spánku ovlivněno negativně. Nedostatek spánku a všechny tyto jeho projevy podporují stres lidského těla, který podporuje vznik Alzheimerovy choroby. Tuto nemoc také zhoršuje pocit osamělosti, který je typický zejména pro starší osoby. Kontakt s dalšími lidmi je pro naše zdravá přínosný. Proto je dobré nejen stýkat se osobně se svými kolegy a spolužáky, ale měli byste mít také kamarády, se kterými budete trávit volný čas.