O bolesti nohou, která se vyznačuje svou nesnesitelností a neústupností, se veřejně mezi lidmi příliš nemluví. Lidově se těmto problémům s patami přezdívá patní ostruhy. S tímto zdravotním problémem se často setkáte u seniorů nebo u osob, které kvůli volbě své profese tráví většinu dne na nohou a příliš si neodpočinou.
Charakteristika patních ostruh
Patní ostruha je vytvořený výčnělek na patní kosti. Obvykle směřuje k zemi. Přebytečná kostní hmota v patě vzniká z důvodu chronického mechanického přetížení. Při chůzi je tento výčnělek intenzivně drážděn, a proto se projevuje tak hroznou bolestí. A hlavně – přestat chodit kvůli tomu nemůžete. Bolest se ozývá zejména když člověk vstane a chodí po delším odpočinku. Například po ležení na kanapi či sezení v křesle. Obvykle jsou na patní ostruhy předepisovány mastičky z lékárny. Existují ale i domácí triky, jak si můžete pomoci sami. Ulevit vám mohou:
- Pomalé údery patou do země
- Obklady s bramborem
- Zábaly s medem a solí
Bum, bum
Možná se to zdá jako čiré šílenství: bušit patou do podlahy. Přesně tou částí, kde vás bolest sužuje nejvíce. Tento trik ale opravdu funguje. Nesmíte samozřejmě použít příliš velkou sílu. Úhozy provádějte jen velmi pomalu, s citem a opatrně. Díky tomu se zvýší cirkulace krve v chodidle, podpoří se metabolismus vápníku a sníží se pravděpodobnost usazovaní solí v místě výčnělku. „Bouchněte si“ do země i několikrát denně.
Sladko-slaná terapie
Med a sůl v ideálním poměru mohou také pomoci. Smíchejte jeden díl medu a jeden díl soli a směs namažte na bolavé místo. Patu si zavažte gázou a zafixujte náplastí. Nakonec navlékněte přes své dílo igelitový sáček a ponožku. Tento zábal nechte na noze působit přes noc. Proceduru opakujte každý večer po minimální dobu deseti dnů. Již třetí den byste měli začít pociťovat úlevu a pátý den by měla bolest zcela odeznít.