Miluji odstíny bílé, ať už to je mramorově bílá, liliově bílá nebo ledově bílá. Co však určitě nemiluji je, že bílá barva časem zešedne, ba dokonce zežloutne. V dnešním článku si řekneme něco o tom, jak pečovat o bílé spodní prádlo, o jemné tkaniny a dokonce i o krajku. To vše tak, že se materiály nepoškodí.
[hana-code-insert name=’google‘ /]
Tyto metody jsou také skvělé jako prevence před zežloutnutím a před vyblednutím. Pokud se hned při prvním praní budete řídit alespoň jednou z těchto rad, Vaše oblečení vydrží mnohem delší dobu krásně zářivé a čisté.
Jak na bělení prádla? Všechny tyto metody jsou mimořádně šetrné k materiálům. I to nejdražší krajkové prádlo zůstane neporušené, no skvrny a zažloutnutí zmizí jako špatný sen.
Bělení citrónovou šťávou
Citrónová šťáva pomáhá zbavit se mastných skvrn a skvrn od potu, přičemž obnovuje zářivou bílou barvu oblečení. Mimo jiné dodá oblečení i pěknou svěží vůni.
Co budete potřebovat?
- 250 ml čerstvé citronové šťávy
- 2 litry vody
Jak na to?
Do převařené vody přidáme citrónovou šťávu. Chladný roztok citronové šťávy je vhodný pro praní zejména jemných tkanin. Stačí, když v něm věci necháte namočené minimálně dvě hodiny.
Po dvou hodinách věci vyjměte a problematické oblasti ještě můžete dočistit citronovou šťávou. Oblečení pak vyperte obvyklým způsobem, nejlépe v rukou a za pomoci pracího prášku.
Bělení solí
Sůl pomáhá zejména při bělení límců, rukávů a také při odstraňování odolných skvrn.
Co budete potřebovat
- 1 polévkovou lžíci soli
- šťávu z poloviny citronu
Jak na to?
Sůl si smícháme s citronovou šťávou do jemné kašičky. Produkt naneseme na problematické oblasti a necháme působit minimálně 30 minut. Pak stačí oblečení vyprat obvyklým způsobem.
Bělení octem
Ocet je skvělým prostředkem na bělení oblečení. Dezinfikuje tkaniny, což eliminuje jakékoliv pachy. Navíc je účinný, pokud máte velmi tvrdou vodu, protože vodu zároveň změkčuje.
Co budete potřebovat
- 250 ml octa
- 2 litry teplé vody
Jak na to?
Ocet přilijeme do teplé vody a promícháme. Oblečení vložíme k roztoku a necháme je namočené po dobu alespoň 8 hodin, takže klidně i celou noc. Pak stačí oblečení vyprat obvyklým způsobem. K aviváži však můžete klidně přidat jeden menší šálek octa. Účinek bude ještě lepší.
Bělení kyselinou boritou
Kyselinu boritou najdete v lékárně, případně i v drogerii. Je to kyselina, která proniká hluboko do tkanin, ale zároveň je k oblečení velmi šetrná, takže se nemusíte bát nějakého poškození. Odstraňuje i velmi staré skvrny a pomáhá při tzv. beznadějných případech, kdy chcete kus oblečení už opravdu vyhodit, protože si nevíte rady.
Co budete potřebovat
- 50 gramů prášku kyseliny borité
- 3 litry teplé vody
Jak na to?
Roztok si namícháme podle pokynů a špinavé oblečení namočíme na 3 hodiny do teplejšího roztoku. Následně klasicky vypereme.
Bělení kůrou z pomeranče a citronu
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]
Aromaterapie a bělení oblečení v jednom. Výsledek je opravdu ohromující!
Co budete potřebovat
- kůru z pomerančů, citronů nebo mandarinek
- 2 litry vody
- 2 lžíce peroxidu vodíku
Jak na to?
Kůru si dáme do hrnce s vodou a chvíli povaříme. Vyvařenou vodu přelijeme přes sítko a přidáme k ní peroxid vodíku. Oblečení namočíme v roztoku a necháme ho namočené přibližně 2 hodiny. Následně klasicky vypereme.
Skvělé způsoby, jak vybělit delikátní materiály, krajku a bílé spodní prádlo, či košile s límcem. Pokud se Vám nápady líbí, sdílejte je i se svými přítelkyněmi. Nepochybujeme, že to ocení.