Správná skladba jídelníčku je absolutní základ zdraví. Z dlouhodobého hlediska má nezanedbatelný vliv, může urychlit nebo naopak zpomalit stárnutí organismu, zabránit rozvoji onemocnění a nebo ho naopak přivolat. Významnou roli hraje i v prevenci tolik obávané rakoviny. Které potraviny by ve vašem jídelníčku neměly chybět?
Zázračný selen
Ořechy a semínka, zejména pak mandle a para ořechy, jsou cenným zdrojem selenu. Ten efektivně bojuje proti vzniku nádorů v těle a zároveň celkově přispívá k posílení obranyschopnosti organismu. Slunečnicová nebo dýňová semínka jsou zase bohatá na vitamín E, který rovněž posiluje imunitu a chrání buňky před poškozením volnými radikály. V neposlední řadě obsahují zinek, který je pro organismus zcela nezbytný.
Houby z čínské medicíny
Vynechávat byste rozhodně neměli ani houby. Ukrývají v sobě řadu potřebných minerálů a dalších důležitých látek. Dopustit na ně nedá především tradiční čínská medicína, která blahodárné účinky přisuzuje zejména těmto houbám:
- Čaga
- Shiitake
- Portobello
- Hlíva ústřičná
Poslední zmíněná, hlíva ústřičná, je běžně k dostání i u nás. Všechny tyto houby jsou bohaté na beta-glukany, které slouží jako přímá výživa bílých krvinek. Mnohé vědecké studie už prokázaly, že fungují nejen jako prevence rakoviny, ale i jako podpůrná léčba. Výrazně snižují dopady chemoterapie na organismus (zejména silné nevolnosti a padání vlasů) a dokáží zmenšit nádory až o 70 %. Konzumovat se dají i jako doplňky stravy v kapslích.
Rajčata a ryby
Rajčata obsahují lykopen – silný antioxidant, který bojuje proti volným radikálům v těle. Velké množství této látky se uvolňuje při tepelné úpravě, nemusíte tedy rajčata konzumovat výhradně syrová. Prospívat vám bude i pití zeleného čaje, jehož listy obsahují katechin. Ten má údajně až dvacetkrát vyšší antioxidační účinky než vitamín C, je ale potřeba vybírat pouze kvalitní sypané čaje.
Ryby jsou samozřejmě velmi prospěšné a v žádném zdravém jídelníčku by neměly chybět. Jejich tuk je zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mají silné protizánětlivé účinky a chrání organismus před hormony produkované následkem zánětů. Nejvyšší obsah těchto kyselin najdete v lososu, makrele, tuňákovi a sardinkách. Mimo to obsahují ryby také vitamíny A a D, které jsou obecně vnímané jako prevence proti rakovině.
Purpurové potraviny
Unikat vaší pozornosti by neměly ani potraviny jako je červená řepa, borůvky, švestky, lilek, třešně nebo červené hrozny. Co mají kromě purpurového zbarvení společného? Jsou zdrojem anthokyanů, které jim kromě barvy propůjčují také schopnost likvidovat rakovinotvorné buňky. Kromě toho také posilují imunitu.
A čemu byste se naopak měli vyhýbat? Významným rizikovým faktorem ve stravě je nadměrná konzumace alkoholu, červené maso a uzeniny, nadměrný příjem soli a strava, která obecně způsobuje obezitu. Na rozvoj rakoviny mohou mít vliv i pesticidy používané při pěstování potravin nebo látky vznikající v průběhu nešetrné tepelné úpravy.