Řečí těla se zabývá mnoho odborníků z oblasti psychologie. Na základě vašeho postoje, gestikulace a mimiky, dokáží vyhodnotit vaše aktuální rozpoložení a dokonce i to, zda lžete. Například překřížené ruce značí nesouhlas a odmítavý postoj, nebo nesympatie k osobě, k níž jste v této pozici natočeni. Pokud přehnaně gestikulujete, vyvolá to v ostatních pocit, že něco skrýváte – to samé může naznačovat nedostatečný oční kontakt. Naopak přehnané zírání druhým do očí vyjadřuje agresivitu a jakousi snahu o dominanci. Je dobré se na svá gesta a výrazy zaměřit a uvědomovat si je. Co když jsou ale chvíle, kdy je nemáte možnost ovlivnit? Třeba ve spánku.
Láskyplné objetí, nebo striktní dodržování osobního prostoru?
Každý má ohledně spánku jiné preference, někdo neusne bez puštěné televize a jiný zase vyžaduje absolutní tmu. Jak je to ale ve vztahu s jinou osobou? Hodně záleží na povaze vašeho vztahu – pokud jsou spolu lidé, kteří jsou povahově spíše vlažní a nevyžadují žádná romantická gesta na důkaz nehynoucí lásky, rozestup přes celou délku postele při spaní neznamená, že by si nebyli souzeni. Pokud jste ale ještě před rokem usínali přitulení k sobě pod jednou peřinou a dnes máte každý svou půlku postele, kterou překračujete jen na výročí svatby a v den narozenin, měli byste se pokusit vztah upevnit a znovu si připomenout, jak je to krásné, když cítíte svou blízkost navzájem.
Nic není černobílé
Pokud jste se dostali do fáze vztahu, kdy jste se každý odstěhovali na jeden konec postele, pořád ještě jsou detaily, které o vašem vztahu mnohé vypoví. Není totiž důležitá vzdálenost, na kterou od sebe usínáte, ale to, zda si alespoň letmým dotykem projevujete lásku. Ono totiž i to, že vás partner chytne za ruku, nebo pohladí po vlasech, je projevem lásky, důvěry a pocitu bezpečí. V tom případě to, že se k sobě nemačkáte jako kdysi, ale přesto se nějakým způsobem dotýkáte, je známka dosažení stability ve vztahu.