Kecnete sebou po práci do sedačky a ani se nehnete, jízdou tramvají nebo autobusem se necháte unášet do zastávky blízkého domova? Po práci cítí únavu každý, proto bere za vděk volnou sedačkou ve veřejné dopravě. Tím spíše to platí pro seniory, špatně chodící nebo těhotné ženy. Dokážete si ale představit, co se skrývá v čalounění obyčejné sedačky městského autobusu, trolejbusu nebo tramvaje? Po zhlédnutí videa o čištění se vám už nebude chtít sedět, i přes neskonalou únavu, která vás po dni stráveném v práci, pohlcuje!
1,2 miliardy lidí ročně jen v Praze
Kolik lidí se vystřídá na oněch sedačkách ve veřejné dopravě? Budete se divit, číslo je to enormní, ale před pandemií koronaviru ročně využilo prostředky veřejné městské dopravy v Praze neskutečných 1,2 miliardy lidí. To s sebou nese samozřejmě riziko jejich znečištění a zanesení špínou, odpadky, ale také bakteriemi nebo zbytky kůže a dalších nečistot. V čalounění se nadto objevují roztoči.
Jedna sedačka, stovky lidí během jediného dne
Teď si k tomu představte, kdo mohl před vámi na sedačce sedět! Student pojídající svačinu, malé dítě s lízátkem v ruce nebo vyžadující pitíčko během jízdy, dělník ze stavby, sportovec ze stadionu, ale také člověk bez domova, což bývá případ hlavně v zimě? Všichni cestující tak zanechávají nechtěně na sedačce svou stopu, což si běžně neuvědomujeme. Právě to musí řešit pracovníci úklidové služby, kteří takové sedačky pravidelně čistí pomocí přístroje s mokrým vysáváním.
1 sedačka, 5 minut čištění
O důležitosti hygienické čistoty jsme se všichni přesvědčili během pandemie koronaviru, městské dopravní podniky uklízí dopravní jednotky pravidelně, včetně sedaček. O tom, jak takové čištění vypadá, se můžete přesvědčit ve videu. Průměrně trvá čištění jedné sedačky pomocí mokrého vysávání asi 5 minut. Až po důkladném vyčištění nejsou sedadla ohniskem nečistot a líhní roztočů a dalších živočichů včetně blech, bohužel i s těmi se zaměstnanci úklidového servisu ve veřejné dopravě setkávají.