Okurky nakládačky na tři různé způsoby. Který si vyberete?

Nakládané okurky patří mezi oblíbenou zeleninovou přílohu. Spousta žen v domácnosti má svůj vlastní osvědčený recept, kterého se drží dlouhé roky. Pokud byste ale přeci jen chtěli vyzkoušet něco nového, nebo pokud se rozhodnete okurky nakládat úplně poprvé, vyzkoušejte jeden z těchto osvědčených způsobů přípravy. Jsou jednoduché a rychlé.

Reklama

Naložte je do vlastní šťávy

Okurku ve vlastní šťávě připravíte z několika celých okurek, jednoho kilogramu strouhané okurky, dvou lžic soli, kopru, česneku a listů křenu. Na dno třílitrové skleněné nádoby položte několik křenových listů a snítku kopru, poté přidejte hrst strouhaných okurek. Pak přidejte pár celých okurek a následně další vrstvu strouhaných okurek. Nakonec na okurky naskládejte česnek. Toto vrstvení opakujte, dokud není sklenice plná.

Na samotný závěr posypte okurkovou směs solí a položte navrch další křenový list. Pokud se vám nechce vrstvit, můžete to udělat i tak, že nastrouhanou okurku smícháte se všemi ostatním ingrediencemi a s celými okurkami a směs jednoduše naplníte do sklenice. Pokud nemáte k dispozici listy křenu, použijte hořčičná semínka, abyste zabránili šíření plísní. Lahev uzavřete víčkem. Takto naložená okurka vám ve sklepě vydrží až dva roky.

Udělejte z nich salát

Druhým způsobem je příprava okurkového salátu. Potřebovat na něj budete pět kilogramů čerstvých okurek, jeden kilogram cibule, tři sta gramů čerstvého kopru, sto mililitrů octa, pět lžic cukru, dvě lžíce soli a trochu pepře. Okurky dobře umyjte a nechte asi hodinu máčet v čisté vodě. Pak je nakrájejte na proužky.

Reklama

Cibuli očistěte a umyjte, poté nakrájejte na tenké kroužky. Společně s okurkami ji dejte do velké mísy, osolte a nechte půl hodiny odstát. Mezitím omyjte kopr a nakrájejte ho. Přidejte okurku s cibulí a dobře promíchejte. Dejte směs do většího hrnce a vařte na mírném plamenu, za občasného míchání vařte.

Když okurky mírně změní barvu, odstavte hrnec z ohně a začněte ji plnit do sklenic. Naplňte sklenice až po vrchol tak, aby byly okurky ponořené ve šťávě. Sklenice pečlivě zavíčkujte, otočte dnem vzhůru a zabalte do silné přikrývky. Z předepsaného množství naplníte asi šest zavařovacích sklenic o velikosti jednoho litru.

Okurky v nylonovém sáčku

Na poslední způsob nakládání okurek budete potřebovat jeden kilogram okurek umytých a otřených do sucha, 5 až 7 stroužků česneku, dvě čajové lžičky soli a jednu větší snítku kopru. Konce okurek odřízněte a po celé délce je mírně propíchejte vidličkou nebo párátkem. Česnek oloupejte a rozmačkejte ho nebo nadrťte.

Okurky vložte do nylonového sáčku. Přidejte k nim česnek, nasekaný kopr a sůl. Sáček uzavřete a asi pět minut s ním třepejte, aby se všechny suroviny dobře promíchaly. Poté do sáčku nalijte tři sta mililitrů vody. Znovu ho dobře uzavřete, vložte ho na dvě až tři hodiny do lednice a máte hotovo. Okurkovou směs uchovávejte v chladu a temnu.

Proč byste měli jíst okurky?

Nakládané okurky jsou nejenom výborné jako příloha k pokrmům, ale také velmi zdravou pochoutkou. Nakládaná zelenina nabízí spoustu zdravotních benefitů, které u čerstvé zeleniny nenajdete. Především obsahuje spoustu vlákniny, která přispívá k aktivaci a fungování trávicího traktu a předchází problémům spojeným se špatným trávením. Navíc napomáhají hubnutí, nebojte se je tedy zařadit i do diety.

Nakládané okurky tlumí růst nebezpečných buněk způsobujících rakovinu střev. Během procesu fermentace se tvoří kyselina mléčná a tím i prospěšná probiotika. Nakládané okurky nám pomáhají zbavit se škodlivého cholesterolu a podporují rychlejší trávení bílkovin. Kromě příznivých účinků na trávicí trakt nakládané okurky také působí proti depresím a úzkostným stavům. Pozitivní účinky má pak i nálev z okurek, který je navíc nasycený bylinkami a kořením.

Reklama