Fyzická a verbální agresivita nikdy není správným řešením, které by vedlo k vyřešení problémů a nápravě chování. Tím spíš, pokud jde o děti. Takové bití v nich může nechat zakořenit až třináct dalších psychických problémů. Rodiče by si tedy měli předem rozmyslet každou facku, pohlavek nebo nadávku směřovanou ke svému dítěti, jsou to totiž velmi zranitelné bytosti.
Duševní trauma není na první pohled vidět
Fyzické následky bití bývají zřetelné na první pohled. Ty duševní už pouhým okem zřetelné nejsou, přesto se s člověkem táhnou někdy i celý život. To ostatně potvrzují i studie na univerzitách v Texasu a Michiganu ve Spojených státech. Výzkum ukazuje, že děti, které od rodičů dostávají výprask, bývají v dospělosti často agresivní a asociální.
Studie zkoumala více než 160 000 dětí ve velmi dlouhém časovém horizontu – během padesáti let. Závěry mluví zcela jasně, děti, které v útlém věku utrpěly nějakou formu agrese, měly v dospělosti problémy s nízkým sebevědomím a sebeúctou, sníženou kognitivní schopnost a velmi často také zhoršený vztah k rodičům.
V některých zemích je bití dětí postihované zákonem
Některé země tento problém začaly aktivně řešit. Například Brazílie do svých zákonů zahrnula tresty pro ty, kteří hrubě zachází s nezletilým dítětem. Mezi takové chování se řadí i „výchovná facka“. Už od roku 2014 se v této zemi prosazuje zákon La Palmada, který odsuzuje jakýkoliv fyzický trest nebo agresi, ke které dochází při vzdělávání nejmladších dětí.
V současné době se prosazuje zejména používání dialogů ve výchově dětí. Ten by měl být založený na respektu a vzájemném porozumění. Kdykoliv nevíte, jak nastalou situaci řešit, nechte si poradit od lidí, kteří mají s výchovou dětí větší zkušenosti. Nedělejte žádná ukvapená rozhodnutí. Můžete navštívit i psychologa nebo rodinného poradce, který vám v těžkých dobách pomůže. V neposlední řadě nikdy nezapomínejte na to, že mít děti je štěstí a radost.