Joy Milne z Velké Británie má od mládí nezvyklý dar, má natolik vyvinutý čich, že cítí to, co jiní necítí. Od mládí se spíše kvůli této vlastnosti trápila, protože cítila neustále pachy, někdy sice příjemné, povětšinou však velmi nepříjemné nebo dokonce odpuzující. Nevěděla, že jednou bude její čich hrát hlavní roli při vědeckém výzkumu, který umožní diagnostikovat Parkinsonovu chorobu v raném stádiu! Dnes je poctěná tímto darem a snaží se spolu s vědci pomoci lidem s tímto onemocněním.
Přesnější diagnostika než od lékaře
Jak je možné, že Joy cítí vůně, o kterých nemají ostatní ani tušení? Nezvykle vyvinutý čich vědci přičítají většímu množství čichových buněk s napojením na nervovou soustavu. A zatímco v mládí dokázala detekovat pouze konkrétní vůně na základě své zkušenosti, dnes dokáže spolehlivě odhalit i rané stádium onemocnění Parkinsonovou chorobou. Zdá se to neuvěřitelné, ale je tomu tak, vědci z Edinburské univerzity správnost ověřili testem, kdy Joy dokázala identifikovat jednoho pacienta ještě před tím, než tak učinili jeho ošetřující lékaři.
Podivný zápach potu manžela
A jak zjistila, že konkrétní pot znamená právě onemocnění Parkinsonovou chorobou? Její čich je velmi citlivý, proto zaznamenala změnu ve vůni potu svého muže. Nejprve přičítala změnu jeho pracovnímu zatížení a velké fyzické námaze, při které se více potil, a tudíž více zapáchal. Toto vysvětlení pro ni však nebylo dostatečné, navštívili proto po několika letech lékaře, který diagnostikoval jejímu manželovi Parkinsonovu chorobu.
Šokující odhalení při setkání s podpůrnou skupinou
Při terapii jejího muže došlo i na setkání s podpůrnou skupinou, ve které všichni trpěli stejným onemocněním. Joy byla šokovaná, cítila ze všech stejný zápach! Právě toto zjištění bylo impulsem pro vědce z Edinburské univerzity, aby Joy otestovali a pomocí jejího vytříbeného čichu vytvořili test na ranou detekci Parkinsonovy choroby, u které platí, že čím dříve léčba započne, tím déle mohou pacienti žít bez závažných omezení.