Vaření není jen o samotném zpracovávání potravin, ale také o umění s potravinami zacházet. Například způsob skladování určuje kvalitu potravin a umožňuje, aby produkty zůstaly čerstvé po dlouhou dobu. Nejběžnějším místem, kde potraviny skladujeme, je lednička. Jak správně skladovat a uchovávat vejce, aby zůstala dlouho čerstvá?
Špatné skladování může způsobit kažení vajec
Vejce se pravidelně objevují ve vyvážené stravě, což je dáno obsahem velkého množství bílkovin a minerálních látek. Zároveň je to nepostradatelná součást mnoha výsledných pokrmů. Bohužel, vejce se často kazí a stávají se přenašeči salmonelózy v důsledku běžných chyb při skladování. Prvním pravidlem je, že vejce po přinesení domů nikdy nesmíme mýt, jinak setřeme ochranný film ze skořápky. Vejce omyjte až těsně před použitím.
Pokud ukládáte vejce do dvířek lednice, není to dobrá volba. I tak je to místo, kde je většina lidí skladuje, protože výrobci zde často instalují speciální přihrádky. Doporučená skladovací teplota vajec je nižší než 20 °C, jenže dvířka lednice jsou tím nejteplejším místem v celém zařízení a navíc zde dochází k častému kolísání teplot při otevírání a zavírání dveří.
Nechte je v původním obalu
Skořápka vajec je porézní, takže snadno pohlcuje pachy. Vejce by se proto měly uchovávat v proložce, ve které si je přineseme. Při správném skladování je doba použitelnosti vajec až měsíc, avšak nedoporučuje se je skladovat déle než týden, abychom si mohli být skutečně jistí, že zůstanou čerstvá a bezpečně poživatelná.
To samozřejmě nic neubírá na faktu, že skladovat vejce v polici ve dvířkách lednice je špatně. Také myslete na to, že stav vajíček je ovlivněný pravidelnými otřesy. Proto je nejlepší místo na uložení vajec střední police v lednici, dál od masa a ryb, a v původním obalu nebo ve vzduchotěsném obalu. Taková vejce můžete bez problémů použít do svých vařených pokrmů.
Zdroj: ohlyad-dnya.pro