Jak vypadaly školky našich maminek a babiček?

Moderní školky jsou barevné, moderně vybavené a plné pestrobarevných hraček. Rozhodně dnes vypadají jinak než v minulém století. Mateřská dovolená také vypadala jinak. Rodičovská dovolená také vypadala hodně odlišně.

Reklama

Dnes jde do školky dítě až ve 3 letech, zatímco dříve byla mateřská dovolená jen pár měsíců a potom se prodloužila na jeden a jeden a půl roku. To znamená, že děti šli do jeslí i ve věku 2-3 měsíců, kde se o ně staraly chůvy a učitelky.

Jak vypadaly školky v minulém století?

Díky nízkému věku dětí musely školky vypadat jinak. Nacházelo se tam mnoho ohrádek, chodítek, chrastítek a plenek, ale také postelí pro denní spánek (to jediné zůstalo dodnes).

Miminka se držela v ohrádkách a pro cvičení nohou se používaly chodítka, o kterých dnes již velmi dobře víme, že jsou pro vývoj dětí velmi škodlivé.

Reklama

Hračky byly také velmi jednoduché. Používaly se hodně chrastítka, jednoduché panenky, míče, kostky a houpací koníci. Děti byly vedeny k tomu, aby se staly samostatné co nejdříve, protože byly ve školce nebo jeslích od velmi útlého věku a bylo jich tam pochopitelně hodně. Na vybavení se používaly nejlevnější materiály a vše se používalo na maximum.

V mnoha ohledech jsou školky stále stejné

Dnes zaručeně najdeme hodně stejných nebo podobných hraček, které se používají i dnes. Největší rozdíl se zaručeně stal přístupu učitelek k dětem. V minulosti byly povolené tělesné tresty a hlavním úkolem učitelek byla výchova dětí, zatímco byly jejich matky v práci. Pravidla byla hodně přísná a výjimky nebyly povolené.

Většina z nás by dnes do takové školky dítě nedala, ale v minulosti samozřejmě nic jiného neexistovalo. A také výchova v minulosti nebyla jiná. V dnešní době máme na výběr mnoho typů škol a školek, včetně soukromých nebo montessori institucí, které k dětem přistupují zcela novým způsob. Něco takového ale bylo během 20. století nemyslitelné.

Zdroj: pukuotukas.com

Reklama