Proč se ani trošku neusmějí? Příběhy starých fotografií jsou smutné!

Listovat v albech starých fotografií je zážitek, mnozí v almaře nebo ve starém kufru mají schované dokonce snímky z konce 19. století nebo z přelomu 19. a 20. století, které bývají na tvrdých kartách nebo na deskách. Všechny fotografie mají často jedno společné. Lidé na nich stojí strnule, mají vážný postoj a ani trošičku se neusmívají. Náznak pousmání navíc nejde najít ani u dětí, které jsou v každé době veselé a rozdováděné. Proč je tomu tak?

Reklama

Příběhy ze starých fotografií

Novomanželský pár v krásných šatech, nevěsta s kyticí v ruce, oba se tváří strnule až nešťastně. Jde snad o sňatek z donucení, že se tak tváří v jejich nejšťastnější den? V dnešní době je jen těžké si představit, že by někdo dal na sociální sítě takto vážné až depresivní fotografie. V době, o které je řeč, nebyly tyto fotky výjimkou. Naopak jen ojediněle se na některé z nich objeví někdo, kdo se směje. Proč je tomu tak?

https://www.newsitamea.gr/

Fotografie v plenkách

Vysvětlení a teorií pro neusměvavé lidi na fotografiích z 19. a ze začátku 20. století je mnoho. Především fotografování bylo zcela výjimečnou událostí, která trvala dlouhou dobu a dlouhé expoziční časy přístrojů potřebovaly, aby dotyční zůstali nějaký čas bez hnutí. Tehdejší lidé se focení také báli, vůbec nerozuměli dané technologii, proto se tvářili zasmušile. Roli hrála také touha vypadat na fotkách důstojně pro příští generace, proto se lidé tvářili vážně a neusmívali se, aby si snad někdo nemyslel, že jsou blázni. Úsměv byl často považovaný za příznak duševního onemocnění.

Důstojnost i zkažené zuby

Vydržet nehnutě až 15 minut je dosti náročné, ale fotografování byla natolik významná událost, že lidé strávili dlouhé hodiny chystáním oblečení i stylizováním, až na úplný závěr se konalo čtvrthodinové stání před objektivem. Z toho důvodu byli fotografovaní často též unavení. Stále však hrála roli důstojnost, protože snímky byli jedinou vzpomínkou pro budoucí generace. Podle některých teorií stojí za neusmíváním špatný zdravotní stav chrupu tehdejších lidí, což ale někteří vědci vyvrací s tím, že v dané době měli špatné zuby vlastně všichni, nebyl tedy důvod je skrývat.

https://www.newsitamea.gr/

Zdroj: newsitamea.gr      

Reklama