Evropě pomalu dochází nafta kvůli ruským sankcím. Jak se to projeví v běžném životě?

Obchod Evropské unie s Ruskem byl po mnoho let pevný. Díky tomu jsme vždy měli dostatek ropy. Tyto dodávky se ovšem v následujících měsících zastaví. Evropě získává z Ruska 200 milionů barelů nafty každý rok. Od začátku února začne platit zákaz všech produktů z mořských rafinovaných ropných produktů. To zahrnuje také naftu z Ruska, které je naším největším dodavatelem.

Reklama

Napětí na trhu je viditelné

Spojené království (stejně jako EU) od února zakáže dovoz nafty z Ruska. Kombinovaný dovoz z Ruska klesl od července do září. Nyní se ale znovu zvýšil o půl milionu barelů denně. Jestli si dodávky udrží toto tempo, od 1. listopadu do února by měla dodávka klesnout o více než 5 tisíc barelů denně. Jestli se během této doby cokoli zpomalí, bude to mít velmi negativní vliv na ukončení dodávky v roce 2023.

https://www.pexels.com/

Největším rizikem při zavření ropovodu Družba se fakt, že Česká republika nebude mít dostatečné množství pohonných hmot. Podle odborníků může chybět dokonce 50 až 60 procent pohonných hmot, které potřebujeme k pohodlnému životu. I v případě doplnění dodávek z jiných zemí můžeme očekávat, že ceny pohonných hmot budou velmi nestabilní.

Francie a Německo na pokrytí dodávek nestačí

Francie je jedním z největších evropských dovozců ropy. Nedávno ovšem kvůli stávkám omezila vlastní výrobu. Ohrožena je také produkce nafty v Německu, kde je poptávka největší v Evropě. Rafinerie totiž ztratí přístup k ropě přes hlavní ropovod. Evropská unie předpokládá, že se ztráty z ruských dodávek doplní větším dovozem z regionů, jako je Blízký Východ.

Reklama

Další možnost se objevují s rozvojem kuvajtské obří rafinerie Al-Zour a saúdskoarabského závodu Jazan. Čína je dalším potenciálním dovozcem nafty, který by mohl zvýšit celkovou nabídku. Dohromady by mohli dovozci pokrýt ztrátu na ruské straně. Jestli se to nestane, můžeme se těšit na zdražování pohonných hmot a mnoho změn, protože ropa je pro každodenní fungování velmi důležitá.

https://www.pexels.com/

Pro Rusko nastala stejně složitá situace

Sankce ze strany Evropské unie a Spojeného království donutí Rusko, aby nabídlo svou ropu mimo EU. Rusko dodává miliony barelů nafty, kterou lze použít na výrobu benzínu. Vyváží také topný olej, který lze použít při výrobě energie a v lodní dopravě. Dostat tak velké množství paliva pro ně ovšem bude obrovský problém.

Získat pojištění pro lodě je velmi složité a existuje riziko nedostatku speciálních plavidel, které mohou přepravovat palivo v Baltském moři. Tyto problémy zahrnují pouze dodávky nafty, které se přepravují z ruských přístavů. Určitá část dodávek se zasílá přes jiné země a nejsou zahrnuty ve statistikách, které se běžně používají. To, zda se budeme potýkat s nedostatkem ropy a jak se projeví na našich životech, zatím není zcela jasné.

Zdroj: iefimerida.gr

Reklama