Každý z nás je vystavený riziku rakoviny. Přečtěte si těchto 20 příznaků, který skoro každý ignoruje.

 

Pokud Vás nedej bože rakovina postihne nebo někoho z Vašich blízkých, je dobré na ni být připravený. Budete tak vědět, co můžete od různách onecmocnění očekávat a bude pro Vás snažší zvítězit.

Reklama

V tomto článku se Vám budeme snažit ukázat pár potřebných informací o rakovině.
Od příčin až po různé infekce a také konkrétní typy rakoviny, rizikové faktory a možnosti léčby. Možná to asi není zrovna příjemné číst takový článek, ale nikdo z nás neví, co ho čeká a je dobré znát aspoň pár základních informací.

Co je rakovina?
Jak je známo, tak rakovina může propuknout kdykoliv a v jakémkoliv věku. Můžete i říci, že život je někdy až nespravedlivý a mnohdy mají rakovinu lidi, co si to ani nezaslouží. Tím nechci tvrdit, že tu jsou lidi, co by si rakovinu zasloužili. Rakovina začíná v momentě, když rakovinové buňky nekontrolovaně rostou a tlačí tak ven zdravé buňky.

Tělo pak není schopné se bránit a fungobat správným způsobe jak je zvyklé.
Avšak navzdory své hrůzné reputaci se rakovina dá vyléčit u většiny lidí. Ve skotečnosti mnoho lidí vedli plnohodnotný život, až po tom, když se vyléčili z rakoviny.

Reklama

Základní údaje
Rakovina není jen jedno onemocnění. Existuje mnoho typů rakoviny.
Například může začít v plicích, prsou, tlustém střevě a dokonce může i v krvi.
Typy rakoviny jsou si sice podobné, ale liší se ve způsobu a jak rostou a rozšiřují se.

Čím si jsou rakoviny podobně?
Buňky které jsou v našem těle mají za úkol vykonávat určitou úlohu. Buňky se rozděluji uspořádaným způsobem. Zemřou pokud se opotřebují a nebo poškodí. A na jejich mnísto přijdou buňky nové.
Rakovina nastává v momentě, když buňky začnou nekontrolovaně růst. Rakovinové buňly vytváří nové a ty rostou dále. Vytlačují tak nové zdrvaé buňky.
Vše je způsobeno v určité části těla, kde rakovina začala. Tím se může způsobit, že buňky se rozšíří dále do těla. Například rakovina plic může přejít i do kostí a růst dále. Pokud se rakovina takto šíří, říká se jí metastázovování.

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Čím se rakoviny liší?
Některé rakoviny rostou a rozčšiřují se až moc rychle a jiné rostou zase pomaleji.
To znamená, že na léčbu reagují odlišně.
Některé rakoviny se nejlépe léčí chirurgickým zákrokem a jiné reagují lépe na léky, nazývané chemoterapie. Ta však funguje v těle dočasně. Bakterie co si vytváří obranu na antibiotika, tak i rakovinové buňky si vytváří obranu na chemoterapii.
Po nasazení chemoterapie rakovina často ustoupí a poté se navrátí ve větší síle, kde chemoterapie už nereaguje a pacient umírá.
Por dosažení nejlepších výsledků se využívají dvě léčby. Pokud má někdo rakovinu, tak se nejprve zjistí o jaký druh se jedná. Onkologický pacient potřebuje léčbu, která funguje pro jeho druh rakoviny.

Co jsou nádory?
Většina rakovin vytváří bulka nazývaná nádor a nebo výrustek. ALe ne všechny bulky jsou výsledkem rakoviny. Lékaři si většinou odeberou vzorek, aby zjistili zda se jedná o rakovinu. Pokud se nebude jednat o rakovinu, tak se těmto bulkám říká „nezhoubné“
Naopak pokud budou rakovinotvorné, nazývají se „zhoubné“

Exituje druh rakoviny jako je leukémie (rakovina krve), která nevytváří nádory. Týká se to pouze krevních buněk lymfatického systému.

V jakým stadiu jde o rakovinu?
Lékaři též potřebují vědět, jak daleko se rakovina rozšířila od místa kde vypukla.
Možná jste už slyšeli, že rakovina byla v 1 nebo v 2 stádiu. Podle stádaia se lékař rozhodne pro způsob léčby.
Nižší stádium jako je 1 a 2 znamená, že rakovina se moc nerozšířila.
Vyšší čísla 3 a 4 znamená, že rakovina je už ve vyšším stádiu.

Nedělejte jen rutinní kontroly teď a potom. Hledejte příznaky na těle a nebo pozorujte detailní změny.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

20 příznaků rakoviny

1. Funění/Krátké nádechy – typické pro rakovinu plic

2. Kašel + bolest hrudi – některé druhy rakoviny jako je plic a leukémie, způsobují těžký kašel. Bolest pak jde do hrudníku a pokračuje do ramen a rukou.

3.Horečka + infekce = může být příznak leukémie, protože buňky jsou zasažené přímo v kostní dřeni. Způsobuje, že krevní buňky jsou
zasžené přímo v kostní dřeni. Kestní dřeň tak tvoří už nemocné buňky.

4. Problémy s polykáním – souvisí s rakovinou jícnu

5. Bulky v lymfatických uzlinách – zvětšené uzliny poukazují na to, že systém mohl být napden rakovinou

6. Slabost/únava – může být příznakem různách onemocnění. Jak jste spali dost a stále se cítíte unavení, vyhledejte lékaře.

7. Větší krvácení – mohlo by znamenat, že krevní destičky jsou postižené a jedná se o leukémii.

8. Otoky a přibývání na břiše – ženy, co postihne rakovina vaječníků mívají opuchlé břicho.

9. Sytost + ztráta chuti k jídlu – příznak rakoviny vaječníku, ženy nepociťují hlad a jedí méně.

10. Bolest pánve + břicha – potenciálně znamená rakovinu vaječníků, jak jsme zmiňovali. Může to způsobovat i leukémie kvůli zvětšené slezině

11. Krev ve stolici – jde jednoznačně o kolorektální karcinom a znamená, že potřebujete bezodkladné lékařské vyšetření.

12. Neobyvklá ztráta na váze – v takovém případě by se mohlo jednat o rakovinu tlustého střeva. Vyskytuje se i vtedy, jak se rakovina dostala do jater.

13. Podážděný žaludek – křece, bolesti a nevolnost mohou být první příznaky

14. Červená a opuchlá prsa – jedná se o jasný příznak rakoviny prsou

15. Změny bradavek – taktéž příznak rakoviny prsou. Bradavaky jsou obrácené, ploché a nebo vybočují do stran.

16. Silná a bolestivá menstruace či výkyvy v cyklu – mohlo by se jednat o rakovinu dělohy

17. Opuchlá tvář – někteří pacienti s rakovinou plic tvrdí, že měli opuchlé tváře. Měli nádory na plicích a to blokovalo průtok krve v hrudníku a tváře.

18. Zanícená pokožka a bolest – může být první příznak rakoviny kůže. Obvykle karcinom bazálních buněk, melanom nebo karcinom dlaždicových buněk

19. Změna nehtů – může znamenat rakovinu plic, na špičkách nehtů nebo na kůži uvidíte hnědé skrvny. Bílé nehty jsou náznakem rakoviny jater.

20. Bolest v dolní části zad/pravá strana – častý příznak rakoviny jater. Tato bolest také může způsobovat rakovina prsou.

Reklama