Říká se, že nic netrvá věčně. A bílé záclony už vůbec nevydrží bílými. Stačí, že se u Vás doma kouří nebo často vaříte a sporák máte u okna. O žluté fleky máte postaráno v průběhu několika měsíců. Co je však horší, záclony po obyčejném vyprání i tak nebudou takové jako předtím.
[hana-code-insert name=’google‘ /]
Jak jinak, pomohou nám rady našich babiček. Tak se zdá, že kdysi lidé znali na každý problém jen několik řešení, za to všechny byly účinné a lidé tak svoji práci dělali efektivně a bez zbytečných nezdařených pokusů a vyhazování peněz do vzduchu. Nuž a my? My je vyhazujeme i za to, co nemusíme a výsledky nejsou žádné.
Nejbělejší záclony v okolí
Barvu Vašim záclonám vrátíte s pomocí těchto triků, které jsou staré přinejmenším desítky let. Bělení těmito způsoby je sice staré, ale metody, jakými je řešeno, Vám zaručí perfektní výsledek. Proč měli naše babičky a prastaré babičky záclony čisté a bílé dokud se zcela nerozpadly? Protože nepoužívaly na bělení silné a někdy téměř žádné chemikálie a řídili se jen selským rozumem a osvědčenými radami. Nadešel den, abychom si z nich vzali příklad.
Metoda č.1
Než začnete záclony bělit, namočte je na dvě hodiny do teplé vody a pak je důkladně vyždímejte. Dejte je vyprat na běžné praní do pračky, nebo je vyperte v rukách. Když budou záclony vyprané, odložte je do prázdné vany, odtok z vany uzavřete a běžte připravit bělidlo. Nechte vařit přibližně 3 litry vody. Vařící vodu smíchejte s 1 polévkovou lžící soli. Směs vylijte na záclony. Podle toho, nakolik jsou záclony namočená, přidejte ještě další potřebné množství solného roztoku. Solný roztok vždy připravujte tak, aby na 3 litry vody vyšla 1 polévková lžíce soli, ne více. Když voda mírně vychladne, záclonu v solném bělidle pořádně vyperte a propláchněte. Záclonu nechte v lázni alespoň 2-3 hodiny. Pak ji opět vyperte na programu určeném pro praní záclony a nezapomeňte přidat aviváž.
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Metoda č.2
Podobně, jako u první metody, můžete namísto soli použít prášek do pečiva. Na jednu záclonu zakrývající běžné okno budete potřebovat alespoň 5 balíčků prášku do pečiva. Ty smíchejte s vroucí vodou tak, aby zakryla celou záclonu a pořádně ji ve směsi vyperte. Nechte záclonu namočenou opět přibližně 2-3 hodiny a pak ji vyperte.
Metoda č.3
Pomáhá, pokud před praním záclonu namočíte a přidáte do vody několik lžic bílého octa. Pokud se nebojíte starých receptů, přidejte po octové koupeli do pračky uzavřený bavlněný pytlík s vaječnými skořápkami. Potom spusťte program, na kterém záclony běžně perete a nechte, aby vaječné skořápky udělaly práci za Vás.
Tip proti zažloutnutí
Kdysi používali naše babičky osvědčený recept proti dalšímu zažloutnutí záclon. Do máchací koupele přidali 1 polévkovou lžíci čistého lihu a 1 polévkovou lžíci terpentýnu. Pokud to chcete vyzkoušet, připravte si takový roztok a po vyprání záclony v pračce ji ještě dobře propláchněte ve vaně.