Kvašená zelenina má mnoho výhod a je doslova nabitá vitamíny, prospěšnými enzymy a důležitými probiotiky. Jako jeden z nejpřirozenějších zdrojů „céčka“ je kvašená zelenina užitečná i v zimě. Obsahují také bakterie mléčného kvašení, které mají velmi pozitivní vliv na zdravou střevní flóru, a tím posilují celkovou imunitu.
Kvašená zelenina není náročná na přípravu a stojí jen pár korun. Pokud je navíc připravována doma, můžete si být jisti, že neobsahuje žádné chemické látky ani přídatné látky. Jsou chutné jako příloha k masu a zelenině nebo jako zdravá svačinka samostatně.
Co budete potřebovat?
500 g zelí, 20 g zázvoru, 1 jablko a 2 lžičky soli. Zelí lze použít v různých kombinacích, takže můžete použít červené zelí, bílé zelí nebo čínské zelí. Můžete také experimentovat s různými druhy kořenové zeleniny a jejich poměry.
Dobu kvašení a množství soli můžete také upravit podle svých preferencí. Například přidáním několika kapek medu se proces kvašení výrazně urychlí. Pokud ze zeleniny vytéká málo šťávy nebo žádná, můžete ji znovu rozmixovat s vodou.
Pracovní postup:
Nejprve omyjte všechnu připravenou zeleninu, nakrájejte ji nebo nastrouhejte na tenké nudličky a osolte. Poté zeleninu čistýma rukama rozmačkejte. Připravenou zeleninu opatrně vtlačte do nádoby a každou vrstvu pečlivě stlačte, aby všechna tekutina vystoupila nahoru. Když je nádoba ze 3/4 plná, přikryjte ji čistými listy zelí a přitlačte je tak, aby byla všechna zelenina ponořená. Poté na ni položte závaží a nechte ji 5-7 dní kvasit. Když se na povrchu objeví světlé bublinky, je hotovo.