Vyprahlá ústa, silná bodavá bolest hlavy a degradace základních kognitivních schopností. Dokonce zmítání se ve vlastní sebelítosti. Když vezmeme v úvahu těžké stavy po konzumaci alkoholu, je překvapující, že v průměru jeden ze šesti lidí se těžko opíjí až 4 krát do měsíce.
Možná je to i tím, že konzumace alkoholu se navzdory reklamním omezením tvrdě propaguje. Jen v USA se v letech 2002 až 2009 vynaložilo na jeho propagaci až 8 miliard dolarů.
Co přesně se odehrává v našem organismu během střízlivění, které doprovázejí bolesti hlavy a nevolnost? Mnozí byste svalili uvedené příznaky na dehydrataci. To je sice částečná pravda, ale studie naznačují, že je zapojeno více faktorů.
Pohled dovnitř těla
- Přímé fyziologické efekty alkoholu na mozek a další orgány
- Stavy alkoholové závislosti
- Nealkoholových faktory, jako toxicita ostatních přídatných látek nacházejících se v
- alkoholických nápojích
- Narušení spánkových cyklů
Důkazy ukazují, že na celkový stav během kocoviny ovlivňují současně několik faktorů.
[hana-code-insert name=’google‘ /]Žaludek a střeva jsou oteklé
Alkohol dráždí žaludek a střeva, důsledkem čehož se vytvoří zánět žaludeční výstelky, s čímž je spojeno opožděné vyprazdňování žaludku. Toto se týká především nápojů s vysokým obsahem alkoholu. Vysoká konzumace alkoholu může vést až k ztučnění jater, tedy k nahromadění triglyceridů a volných mastných kyselin v jaterních buňkách.
Kromě toho alkohol zvyšuje produkci žaludeční kyseliny, jakož i sekreci trávicích šťáv v slinivce a střevech.
Váš mozek je hladový
Jelikož alkohol vede k stukovatelej játrech, která je méně efektivní při plnění svých úkolů, následuje nahromadění nezpracované kyseliny mléčné, která zpomaluje tvorbu glukózy v krvi. V důsledku nevolnosti produkci glukózy zpomalí ještě více. A protože glukóza je primární potravou pro mozek, hypoglykémie pak přispívá k projevům alkoholové opice příznaky, jakými jsou únava, slabost i výkyvy nálad.
Jste žízniví
Konzumace 50 gramů alkoholu spolu s 0,25 litru vody vede k eliminaci 0,6 až 1 litru vody během příštích několika hodin. Alkohol také zpomaluje vylučování hormonů hypofýzy, které jsou zodpovědné za re-absorpci vody a elektrolytů v ledvinách.
Váš mozek vysílá chybné spánkové signály
Alkohol je běžně považován za uklidňovací. Na mozek má z počátku sedativní účinek, protože potlačuje produkci glutamátu – mozkového stimulantu, jehož úkolem je udržet nás při vědomí. Nicméně, když hladina alkoholu v krvi klesá k nule, naše tělo reaguje zvýšenou produkcí uvedeného stimulantu.
Chemie vašeho mozku je totálně rozhozená
Ačkoliv přesný mechanismus, jak alkohol způsobuje bolesti hlavy zatím není znám.
Intoxikace alkoholem vede také k vazolidatácii (rozšiřování cév), která vyvolává bolesti hlavy a nízký krevní tlak.
[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Vyhýbejte se černé hmotě:přídatné látky v alkoholových nápojích, které přispívají ke kocovině
Většina alkoholických nápojů obsahují malé množství biologicky aktivních substancí. Jde nejčastěji o různé příchutě, aromatické látky a barviva. Výzkum ukázal, že alkoholické nápoje sestávající z čistého ethanolu a vody, způsobují menší projevy kocoviny, jako nápoje s vyšším množstvím přísad.
Několik závěrečných doporučení jak se vyhnout nepříjemné kocovině
Nejúčinnější cestou, jak se vyhnout kocovině, je abstinence. Avšak konzumace alkoholu je hluboce zakořeněná v naší kultuře a ne vždy se mu dá vyhnout.
Jak minimalizovat nepříjemné stavy
Nemixujte alkohol navzájem, ani s bublinkovými nápoji
Zůstaňte dobře hydratovaný před, během i po pití alkoholu
Dejte si něco k jídlu před pitím
Nekuřte v ten den, kdy budete pít
Vybírejte si nápoje rozumně
Vytancujte to (nebo proveďte jinou tělesnou aktivitu)